Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Иван Маджаров: Липсва устойчива политика в сектор здравеопазване

Д-р Иван Маджаров - председател на Българския лекарски съюз

На 19 октомври отбелязваме Деня на българския лекар. Тази вечер на официална церемония в Националния исторически музей ще бъде обявен носителят на приза "Лекар на годината 2022"През 1994 г. Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Свети Йоан Рилски, като на този ден изразяваме благодарност към всички тях, които са винаги отдадени на професията и на мисията си да помогнат и да спасят човешки живот.

В "Нашият ден" д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз, отправи поздравления към българските лекари, като подчерта, че: "На първо място, искам да пожелая здраве на всички колеги, дръзновение, упоритост. Да имат сили да отстояват на несгодите и да изпълняват своя хуманен дълг към пациентите, които са поверили здравето и живота си на тях“.

Неслучайно денят е белязан от протести и лекарите и медицинските специалисти напомнят за ниските възнаграждения и нерешените проблемите в здравната система.

"Разглеждам днешните протести като подкрепа за това, което прави Българският лекарски съюз в усилията си да осигури достатъчно добри нормативи и финансови условия за работа на всички лекари", посочва доц. д-р Иван Маджаров.

И допълва, че се надява новосформираният парламент да излъчи работещо правителство, което да вземе в ръце здравеопазването и да обърне внимание, че спешната медицинска  помощ е от стратегическо значение и тя е лицето на всяка здравна система.

В началото на седмицата в Министерство на здравеопазването се проведе среща с БЛС, като доц. д-р Маджаров припомни, че "принципно се постигна съгласие членовете на Надзорния съвет на НЗОК от държавната квота да се повишат цените на клиничните пътеки с наличния ресурс, считано от 1 септември. Според БЛС 18% увеличение са възможни и достойни на фона на това, с което разполага НЗОК".

Не би трябвало политическите сътресения, преминаващи в държавата, да оказват влияние системата, върху заплащането и условията на труд на българските лекари и медицински специалисти. В България липсва устойчива политика в здравния сектор.

"Дори и да се приеме някакъв бюджет, той ще бъде конюнктурен за решаване на сегашните краткосрочни проблеми. За справяне с дългосрочните проблеми застаряващите кадри, застаряващото население в България и кадровата криза се изисква политическа воля от стабилно мнозинство, което да има дълъг хоризонт и да вземе тежките решения", посочва доц. д-р Маджаров.

За първи път в рамките на церемонията "Лекар на годината" 2022 гостите ще могат да направят дарение в подкрепа на "Българската Коледа“ – благотворителна инициатива на президента на България, която има за цел да насърчава дарителството, да спомага за решаване на значими за обществото проблеми, засягащи здравето на децата и подпомагане лечението им. 

Традиционните категории, в които БЛС ще връчи награди, са "Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност", "Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники", "Ти си нашето бъдеще" – награда за младите медицински надежди на България, и "Принос за развитие и утвърждаване авторитета на съсловната организация".

Целия разговор с д-р Иван Маджаров можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07
София Якоч

Антон Митов представя: София Якоч – с любов към България

София Якоч е унгарка, но говори прекрасен български език, защото е израснала в България. Бащата на София – Даниел Якоч, професор по славянски езици, е преподавал унгарски език у нас, за да може да научи български. Автор е на учебник по унгарски за напреднали. София е работила като преводач в полицията и в туризма. Сега работи в логистична фирма. И..

публикувано на 30.09.24 в 09:51

Само "Уау!" ли е дигиталният свят

Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...",  организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва..

публикувано на 30.09.24 в 09:25
Божидар Александров и Ася Панджарова-Попова

С един куршум два заека – с един камък две врабчета

Преводачите са онези езикови специалисти, които обединяват нациите, улесняват културния диалог и подпомагат сътрудничеството на световно ниво. През 2017 година с резолюция на ООН датата 30 септември бе обявена за Международен ден на преводача . В "Нашият ден" преводачът от арабски, руски и английски Ася Панджарова запознава слушателите..

публикувано на 30.09.24 в 09:19

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10