Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Иван Иванов: Необходима е спешна законодателна промяна във водния сектор

Инж. Иван Иванов
Снимка: bwa-bg.com

От 17 октомври бизнесът може да кандидатства за по процедура "ИКТ решения и киберсигурност" по Плана за възстановяване и устойчивост. Това е втората процедура, която Министерството на иновациите и растежа стартира и е на обща стойност 30.6 млн. лв. Само в първите часове след обявяването на старта на тази процедура бяха подадени 145 проекта.

Киберсигурността във водния сектор е изключително важна, защото водният сектор непрекъснато се дигитализира все повече. В България процесът върви по-бавно отколкото в останалите европейски държави.

"Дигитализацията в отрасъл водоснабдяване и канализация обединява всички системи, чрез които се проследяват работните процеси на пречиствателните станции. Оптимизира се работата на водоснабдителните и канализационните мрежи и се осигурява дистанционно отчитане на уредите за търговско измерване. Това са водомерите, които са в нашите домове“.

Това обясни в "Нашият ден" инж. Иван Иванов, който е председател на Българската асоциация по водите и член на Управителния съвет на Дигитален Хъб България. 

На 1 ноември 2022 г. Дигитален хъб България, съвместно с Българската асоциация по водите, организират семинар "Дигитализация и киберсигурност в отрасъл водоснабдяване и канализация в България“. 

"Основната целева група в тази конференция са ВиК операторите и по-конкретно техните управители, които имат конкретни задължения,  произтичащи от директивата NIS, оценява тези рискове. Тя e приета през 2016 г. и е транспонирана в българското законодателство като Закон за киберсигурност и Наредба за минимални изисквания за мрежова и информационна сигурност към него. Очаква се приемането на NIS2 директива, която разширява обхвата на киберсигурността и на минималните изисквания, като ВиК дружествата също ще бъдат засегнати с нови задължения да осигурят ефективна киберзащита", посочва експертът.

В България проблемът със загубите на вода е много сериозен. Близо 60% от подадената вода остава неотчетена и нефактурирана. Ето защо всяка година от Българската асоциацията по водите организират състезанието по откриване на течове във водопреносната мрежа. По регламент победителите от предходната година домакинстват проявата, без да се състезават в нея. Тази година домакин на 8-ото поред състезание ще бъде град Харманли. Всеки отбор разполага с 15 минути, за да открие аварията.

"Българско общество приема, че не е толкова страшно да се краде вода. Няма осъдени за кражба на вода. По принцип ВиК операторите, но те нямат достатъчно механизми и възможности да санкционират. Когато се открие незаконно отклонение, не можеш да обвиниш собственика на имота, към който е незаконното отклонение, защото не си го хванал в момента", посочва инж. Иванов.

Експертът припомня, че е приет закон, който задължава всички домакинства да сменят водомерите си за отчитане на топла вода с такива с дигитално отчитане. Но нищо не се споменава за водомерите за отчитане на студена вода. Това показва липса на координация между институциите и компаниите, които отчитат топла и студена вода.

Политиците продължават да подценяват ролята на водния сектор. За нов закон се говори повече от 15 години. Приемането на нов Закон за водите е наложително, за да може страната ни да достигне до средствата, предвидени в Плана за възстановяване и устойчивост. Големият проблем вероятно ще възникне от това дали да има общински ВиК дружества, смята инж. Иванов.

От Българската асоциация по водите настояват за разделяне на КЕВР. Основните аргументи са, че тази част от регулатора, която ще се занимава само с водни проблеми, ще има по-голям фокус.

Цялото интервю на Нина Цанева с Иван Иванов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00