Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на Борис Шивачев, един необикновен българин

Българин, писател, художник, публицист, истапинст, мечтател, патриот, космополит, авантюрист. Роден е на 11 март 1902 г. в Плевен в семейството на офицер.

През 1920 г. заминава за Южна Америка. Живее в Аржентина и Чили. Издържа се с обща работа в селското стопанство и добивната индустрия – хамалин, металоработник, чертожник, зидар, работник на нефтен кладенец.
Завръща се в Европа тежко болен от туберкулоза през 1924 г. Живее в Амстердам, Брюксел, Париж, Марсилия, Истанбул.
Завръща се в България през 1925 г. Занимава се с литературно творчество. Издава сборник с разкази и очерци на аржентинска тематика "Сребърната река" (1926).

Изявява се като преводач от испански език и като критик в литературни списания. Сред по-известните му произведения са романът "Изобретателят", издаден през 1931 г. и преиздаден отново през 1992 г., и сборникът разкази "Писма от Южна Америка" (1932).Умира на 30 години през 1932 г. Неговото име носят улица в Плевен и Пловдив.

В разговора за Борис Шивачев участват издателят Константин Хаджиев, писателят Васил Пекунов, изследователката на неговото творчество Мария Овчарова и Катя Зографова. 

По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-ти май Биологическият факултет на СУ "Климент Охридски"   организира "Ден на очарованието на растенията". Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г., и придобива все по-голямо световно признание.  Организира се през две години и през 2022 г., са организирани над 800 събития, проведени в повече от..

обновено на 17.05.24 в 11:30
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25