Какво четат хората в град Трън и как се справят с предизвикателството да обновяват по-често фонда на библиотеката, от която единствено могат да получат достъп до новите книги, които излизат на пазара?
“Самото читалище в Трън е създадено през 1895 г. и съществува заедно с библиотеката. То беше опожарено след това и тази сграда, в която се намираме в момента, е построена по-късно. За щастие все още имаме инициативни жители, които обичат да четат. Времената са такива, че повечето хора предпочитат компютри, таблети и телефони, но тук си предпочитат и книгата в книжен формат. Разчитаме много на дарения. Имаме много хубави книги, които са дарения“.
Това каза в интервю за БНР Цветана Маркова, главен библиотекар на Народно читалище “Гюрка Пенджурова“
“Ние сме единствените, които предлагаме ксерокс в града, с парите от тях закупуваме нова литература, стигаме до шест книжки на месец. Предимно читателите ги поръчват. Всяка година участваме в проекти на Министерството на културата за обновяване на книжния ни фонд. Само тази година сме отхвърлени, иначе до момента всяка година сме били одобрявани и по този начин сме обновявали с нова литература фонда. Отпускат ни най-много до 2000 лева, може би набавяме малко по-малко от 100 заглавия“, казва още тя в ефира на “Нашият ден“.
В момента във фонда на библиотеката има около 25 000 заглавия. Картотекираните читатели са около 250.
“Библиотеката ползват както хора от града, така и от близките села. Има много летуващи, които имат вили в района.
Децата не са толкова отворени към книгата, те явно са привлечени от други устройства, но все пак има и такива, който четат приказки. “Франклин“ е любимата поредица на малките читатели. Естествено, колкото по-цветна е книжката, толкова повече ги привлича“, посочва Маркова.
Читателите обичайно поръчват…
“Търсят предимно художествена литература – любовни романи и трилъри. От няколко години се наблюдава, това, че хората се запалват по духовната литература, набавяме много и от нея.
Отворени са и към политиката, поръчват се и такива книги. Има интерес и към българските автори. Има търсене на Георги Господинов и Мария Лалева“, казва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg