Каква е юридическата компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма? Какво да се очаква от новия законодателен пакет за борба с финансовите престъпления?
Процесът, чрез който се придава легитимност на източника на облаги от престъпление, е един все по-разрастващ се феномен с ясно изразен международен характер, чиято основна цел е именно да прикрие връзките между този източник и облагите, придобити чрез престъпление. Под този знаменател са поставени както парите, спечелени от криминални дейности (традиционно – от трафик на наркотици, хора, оръжие), така и тези, натрупани благодарение на укриването на данъци, вземането на подкупи или в резултат на злоупотреба с публична държавна собственост. Същевременно, начините за легитимиране на паричните средства стават все по-иновативни и предизвикателството те да бъдат спрени става все по-голямо, особено в ерата на масова цифровизация, както на престъпленията, така и на паричните средства, придобити чрез тях.
В продължение на повече от тридесет години ЕС разработва устойчива регулаторна рамка за борба срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма (БИП/ФТ) при пълно зачитане на необходимостта от защита на личните данни. Тази нормативна уредба е подкрепена и допълнително развита от съдебната практика на Съда на Европейския съюз (СЕС).
Европейските стандарти вече далеч надхвърлят последно обновените през 2012 г. „Препоръки“ на Работната група за финансови действия (FATF) и понастоящем се оказва, че световните стандарти следват европейските. В този смисъл, кръгът от предприятия и професии - обект на тези правила в ЕС, т.е. спектърът на т.нар. „задължени субекти“, постоянно се разширява, а ролята на посредника става все по-важна в считаните за „значителни“ според европейските стандарти финансови сделки.
Относно предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма и новия законодателен пакет за борба с финансовите престъпленияадв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида", коментира:Проектът LIGHT
"Проектът LIGHT има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на Предотвратяване изпирането на пари (ПИП)/Борба с финансирането на тероризма (БФТ), и по този начин да доведе до засилване на тяхната роля в прилагането на тези мерки и гарантиране на ефективността на политиката в тази област. Т.е. целта на проекта, от една страна, е обучение, което се състоя на четири етапа – в Рим, Брюксел, София и Мадрид. Сега следва да се обобщят изводите и да се предприемат мерки за предотвратяване на тези престъпления.
Предстои последната заключителна конференция, която ще се проведе на 25 октомври в Брюксел. В нея ще участват изключително високопоставени лектори, ще бъде обобщен проектът и изводите от него и ще бъдат направени предложения, ще бъде приета декларация за това какво следва да се предприеме като мерки по-нататък, вкл. и да се подкрепят новите законодателни мерки, предвидени от ЕС.
В момента са изготвени четири законодателни предложения за Регламент за създаване на нов орган на ЕС във връзка с борбата срещу изпирането на пари и антитероризма. (Имаше специален доклад на съдия Мариана Кънчева от Съда на ЕС в Люксембург) Очаква се този орган да заработи през 2024 г. Очаква се също и нов регламент с приложими правила, с оглед комплексната проверка на клиента.
Предвижда се и приемането на Шеста директива в борбата против изпирането на пари, която да замени Директивата от 2015 г. Също да се преразгледа Регламента, относно преводите на средства и проследяване на криптоактивите (криптоактивите и криптовалутите бяха тема на семинара в Мадрид).
Чуйте пълното интервю от звуковия файл.
Снимка – БНР
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg