За кого са удобни конспиративните теории? Защо мистификациите намират радушен прием в обществото? Как изглежда човекът, който знае всичко? Какво представлява метаморфозата на конспирацията?
Цветелина Вътева, журналистката от сайта "Булевард България", публикува анализа си на тема "Конспиративното мислене – невротичният симптом на един народ". С нея в "Мрежата" коментираме как градските легенди и конспиративните теории са толкова жизнени, че никакви научни факти и доказателства не са в състояние да ги оборят.
Безсилието на научните доказателства
"Научните доказателства изобщо не могат да достигнат до хората, които сляпо вярват в конспиративните теории. Не мисля, че дори и да им бъдат презентирани ясно и на хартия, ще има ефект. Това е част от механизма на конспиративното мислене – пълната убеденост, че всичко е лъжа, че официалните медии лъжат, че официалната информация е невярна. Цялата тази абсолютна убеденост и непоколебимост е част от невротичния симптом на един народ.
Тези процеси се появяват във времена на криза и несигурност и има една основна емоция – страхът, който играе ролята на чернозем. Когато хората са подвластни на страха, са по-склонни да намират някакво успокоение във фалшивата информация. През последните няколко години всички живеем в повсеместен страх, в една непрекъсната травма. Това започна с началото на пандемията от Covid, продължи с войната в Украйна. Напрежението е толкова голямо и митът, че съществуваме в някакъв спокоен свят, сега се развенча рязко, защото нито здравеопазването, нито културата, в която живеем, нито образованието ни предлагат някакви адекватни механизми да преработим тази травма и това понякога резултира в сляпа вяра в конспиративни теории."
Ползата от конспиративните теории
"Със сигурност някой печели от това. Да кажем, че с управлението на Доналд Тръмп видяхме пример, в който политик от такава величина подкрепяше гласно конспиративни теории. Но тук пък позитивното е, че дойде новината, че Алекс Джонс, който е голям конспиративен теоретик, е осъден да плати 965 милиона долара обезщетение на семействата на загиналите деца по време на стрелба в Кънектикът. В тази история са завъртени ужасно много пари. Той е твърдял, че стрелбата е инсценировка и че е организирана от хората, които са против това всеки да може да притежава огнестрелно оръжие и в крайна сметка печели изключително много последователи, които започват да заплашват родителите на загиналите деца. Много гнусна история, но ето една победа на разума и този човек е осъден да плати една много солена глоба."
Как изглежда човекът, който знае всичко?
"Това е абсолютно митичен образ, който може да изглежда различно. Виждала съм го в образа на фризьорка, в образа на козметичка, но също така съм го виждала в образа на учители, в образа на приятели от детството. Човек може да го види в образа на свой партньор или приятел, дори в образа на някой от родителите си. Според мен конспиративните теории направиха един интересен завой и сякаш излязоха от полето на това, което ние малко високомерно си мислихме, че влияе на по-интелектуално недоимъчните. И в един момент тези теории плъзнаха на много неочаквани места, защото на мен ми се случи, покрай ваксинацията за Covid и след това покрай нахлуването на Русия в Украйна, да чуя мнения, които са конспиративно подплатени, от мои близки хора. Това се случи на много от нас, т.е. те излязоха от тези затворени групи на антиваксъри или на хора с определена ориентация и метастазираха."
Съчки в огъня на конспирацията
"Социалните мрежи, който свикнахме да обвиняваме за всичко и не са някакво ултимативно зло, но определено улесниха потока на конспиративните теории и стана много лесно човек да получи достъп до тях. / ---/ Основният проблем е, че конспирациите цъфтят и имат плодородна почва точно в кризисни времена и е тъжно, че очевидно хората не могат да намерят смисъл, упование и надежда в нещо друго и заради това се вкопчват във фалшивата информация, която по някакъв начин ги успокоява, облекчава тревогата им и им действа добре. И изнася навън отговорността, защото е по-лесно е да си мислиш, че една шепа зли хора управляват всичко, а ти нищо не можеш да направиш с това."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл
Снимка – Pixabay
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg