Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на български автор показва обезлюдения Лондон по време на локдауна

Архитектурата е нищо без човешко присъствие

Фотографската изложба “LONdown – The Fear” ("Страхът“) с автор Димитър Казанджиев ще бъде открита на 24 октомври (понеделник) в Доходното здание.

Експозицията се осъществява по покана на Клуба на дейците на културата и с подкрепата на ОП "Русе Арт“. Тя ще остане в Русе до 4 ноември.

Димитър Казанджиев получава образованието и възпитанието си в дунавския град. Инженер по образование, техничар по призвание и естет по възпитание, той не загърбва нито едно от тях и успява да ги съвмести.

Фотографиите в изложбата показват известни места от Лондон в най-тежките моменти на пандемията от Covid-19. Авторът споделя как са изглеждали те по време на локдауна. Изложбата ни връща в близкото минало и визуализира страха, който обезлюди дори най-оживените места в света.

Казанджиев е съавтор на няколко патента по времето на социализма и на три самостоятелни фотографски изложби от 20-годишното му пребиваване в Англия. "Едно дълго завръщане“ и "Метаморфози“, които вече са представяни в Русе, и "LONdown - The Fear“.

“Никога не съм си представял, че Лондон може да опустее така. Той е преживял толкова много катаклизми. Като се започне от големият пожар през 1666, бомбардировките по време на Втората световна война и атентатите през 2005 г. Никога през тези времена Лондон не опустявал. Изведнъж само от една молба на правителството хората да си останат вкъщи, той опустя. Това ме провокира, защото аз обичам да снимам архитектурата. Да снимам този град, който беше като мъртъв поради страха, който беше обхванал хората“, казва в ефира на “Нашият ден“ авторът.

Винаги съм харесвал архитектурата на Лондон, просто бях учуден, че когато липсват хората на този град, тази архитектура сякаш е като мъртво тяло, тя не е нужна, ако ги няма хората в нея. Това ме впечатли и ме накара да направя тази серия от снимки на места, на които практически денонощно има хора – летища, улици, гари, площади – всичко беше празно.

Преди всичко почувствах страха на хората, които живееха или са били туристи. Дадох си сметка, че страхът от невидимото управлява много повече хората, отколкото видимата опасност. Това ме впечатли и просто имах късмета, че в дните, в които правех фотосите, времето беше разкошно.

Страхът е основното, което е движело това опустяване на града. Не друго като заплахи или наредби, а просто страхът. Той е движел хората да се приберат в къщите и да не излизат. Голяма част от хората, които наблюдаваха тези снимки или не познават местата, или въобще не са били в Лондон. За тях е много трудно да си представят това място в други условия и обстоятелства.

Питат ме защо е снимано това или онова – те не си представят, че тези места са знакови за този знаков град и във всички други случаи те са пълни с хора. Много малко хора директно разбраха това.

Основното послание е, че архитектурата е създадена от човека и е нищо, ако той не присъства в нея. Много е красиво, но е нищо без човека“, споделя още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавна опера Варна кани децата зад кулисите с "Оперни тайни"

Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..

публикувано на 21.02.25 в 10:03

Как старите велосипеди ще оживеят в спектакъла "Коса"?

Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..

обновено на 21.02.25 в 09:16

Праисторическите тайни на Стара Загора – събитие с акад. Николов

На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..

обновено на 21.02.25 в 09:02
Яница Радева

Яница Радева е разказвач на месец февруари в Столична библиотека

В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Впрочем тя пише проза, но и..

публикувано на 21.02.25 в 09:00

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00