На 25.10.2022 г., вторник, от 18:00 ч. галерия “Възраждане“ в Пловдив кани на изложба живопис „Между земята и небето“ на Стела Стефанова. Творбите ще могат да се разгледат на живо, в салона на галерията, и на сайта на фейсбук страницата на галерията през следващите три седмици – до 14.11.2022 г.
Стела работи предимно с дърво, което бива изрисувано, резбовано и довършено с всевъзможни други предмети, които доопределят концепцията на творбата.
“Стела е за първи път в нашата галерия. Това е нейната първа изложба. Тя работи само върху дърво. Тя смята, че дървото дава много повече възможности за изява от платното. Това е много трудоемка работа, защото тя трябва да бъде дърводелец, дърворезбар и да приключи като живописец, изобщо трябва да прояви много дарби. Учудващо е как такава млада жена намира сили, явно е много подплатена духовно, за да може да прави тези “дървени приказки“. Това са едни метафори, с които тя визуализира своите образи и форми. Това е много трудна работа. Винаги съм смятала, че това е по-мъжка професия, а ето, че го прави една деликатна жена и то с много голям успех“, казва в ефира на “Нашият ден“ галеристката Краси Алексиева.
“Насочих се към дървото съвсем случайно, започвайки изобщо да вървя по пътя на изобразителното изкуство и да бъда художник. Вдъхновиха ме едни дървени пана, които случайно видях в една къща. Тъй като имах налични дъбови дъски от един стар покрив на една мелница, си казах, че това е материалът, който може да ме вдъхнови и да започна да рисувам върху него. Когато започнах да го шлайфам, отдолу излизаше много интересен цвят и релеф, полагайки картината върху него се получаваше много добър ефект. Постепенно започна с изрязването, излизайки от правоъгълните рамки.
“Работя предимно върху естествено състарен дървен материал, който има своите деформации от времето. Имам желание да му вдъхна нов живот и той да продължи да живее чрез моите картини. Да не е просто едно изхвърлено дърво, което ще отиде за изгаряне, а да продължи да живее. Понякога използва и счупени дъски, изобщо не променям това счупване или пък дупка от пирон, тя продължава да стои в картината“, споделя авторката Стела Стефанова в интервю за БНР.
Стела Стефанова е родена в Пловдив през 1979 г. Има висше техническо образование, работила е в сферата на рекламата и вътрешния интериор. От 2018 г. е член на Дружеството на пловдивските художници. Спечелила е второ място в Бианалето "Наив България 2021". Има самостоятелни изложби, участия в сборни експозиции и проекти в Пловдив, София, Варна, Велико Търново, Братислава (Словакия); участвала е в майсторски клас на Ян Глозик.Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Снимки: vazrazdane-gallery.com
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg