Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Амстердам се сдоби с еконебостъргач "Сапиенс"

10
Снимка: Виолета Стоянова

Заради 160-те канала и над 1000 моста, някои наричат Амстердам "Северната Венеция". Други свързват столицата на Нидерландия с Квартала на червените фенери и музеят на Ван Гог. Но всички забелязват, че в този град няма високи сгради. Е, вече има. Виолета Стоянова, рекламен директор на информационна агенция, разказва за първите небостъргачи в Амстердам, които е имала късмета да посети.

Холандците очевидно са открили тайната как един градеж да бъде хем високотехнологичен, хем максимално Био. А Виолета разказва за това от първо лице.


С г-жа Стоянова се изкачваме до 26-ия етаж на една от трите най-високи сгради в Амстердам, обединени в комплекс с апартаменти, офиси и ресторант, който прилича повече на залесен хълм, отколкото на небостъргач. Оказва се обаче, че е търсен и социален ефект, защото в проекта Общината е наела предимно млади хора до 30 години.


Снимки: Виолета Стоянова
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50
проф. Радостина Александрова

Нови терапии за лечение на раковите заболявания

"Науката и медицината и през тази година продължиха да дават най-доброто от себе си. Миналата година ние изпратихме с първата одобрена терапия, стъпила на основата на генно редактиране и посрещнахме тази година с втората одобрена такава терапия. През януари бе одобрена терапията при бета таласемия. Това е метод, който позволява редактиране на..

публикувано на 14.12.24 в 11:25

Етноклиентелизмът у нас и по света

Шеметно се завъртя обществено-политическия живот у нас през последните две-три седмици. И на какво ли не се нагледахме... Безсрамно подправяне на бюлетини, разменени просташки обиди и квалификации между политици... Разбира се, нагледахме се и на добре организирани протести, наречени спонтанни. Протестиращите носеха плакати на партията -организаторка,..

публикувано на 13.12.24 в 09:24
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25