Eмисия новини

Време за наука

вторник
от 10.00 до 11.00 часа

"Време за наука" е умното предаване на програма "Христо Ботев" заради амбицията си да кани най-блестящите, находчиви, интелигентни и упорити хора в страната - учените, експериментаторите, визионерите и ентусиастите на тема наука.

В света на неустойчиво внимание, пост-истина и 3-минутната концентрация предаването дава глас на експертите, които достъпно и грамотно разкриват красотата на науката.
Всяка напреднала технология е неразличима от магия, казва един от най-авторитетните фантасти, Артър Кларк, а Ричард Докинс, вероятно най-прочутият еволюционен биолог твърди, че науката е поезията на реалността - и в този смисъл "Време за наука" е и време за магия и поезия.

Сред главните теми на предаването са настъплението на изкуствения интелект, новите геномни техники, трансхуманизма, "юберизацията" на труда – все части от "съвременния пакет решения", които колкото улесняват живота, толкова и отварят важни философски и етични въпроси. Затова сред постоянните рубрики на предаването е "Часът на етиката" - съвместна инициатива със секция Етически изследвания на ИФС към БАН.

"Науката не спи", разработвана съвместно с платформата за наука и култура "Рацио", е друга постоянна рубрика, която откроява любопитните, а понякога и куриозни пътища на познанието и изтъква важността на любопитството и експеримента.

Екип на предаването: Василена Мирчева, Антонина Тодорова.

Публикации

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция...

публикувано на 22.04.25 в 11:46

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини...

обновено на 15.04.25 в 12:31

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира..

публикувано на 15.04.25 в 11:30
Владимир Божилов

"Космосът на чудесата": Театрално пътешествие в неизвестното с помощта на науката

На 10 април сцената на Топлоцентрала ще се превърне в портал към една необикновена реалност. Публиката ще стане свидетел на премиерата на "Космосът на чудесата" – мултимедийна театрална продукция, която обединява наука, въображение и сценично..

обновено на 08.04.25 в 11:59

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя..

обновено на 01.04.25 в 14:03
Мартин Томов

Как океаните регулират климатичните промени и какво можем да направим?

Световният океан е неизчерпаем източник на ресурси и жизненоважен компонент за климатичната стабилност на планетата. Въпреки това, много от неговите води не попадат под юрисдикцията на конкретни държави, което създава сериозни предизвикателства за..

обновено на 25.03.25 в 12:55
Петър Теодосиев и Владимир Новков

Стоицизмът – практически съвети за (не)възможно щастие

В комуникационната какафония на деня и в условията на скъсана връзка с природата става все по-трудно да живеем осъзнато и умерено, като приемем, че има неща, които не зависят от нас. Как стоицизмът, философско течение, което свързваме с римския..

публикувано на 25.03.25 в 11:45
Елица Иванова, Арвен Кисьова (по средата) и Гарбиела Христова.

Мода и биология в хармония: Изложбата "Симбиоза" разкрива уникални дизайнерски концепции

С удоволствие приветствахме в студиото на "Време за наука" Елица Иванова, Габриела Христова и Арвен Кисьова – студентки на доц. Александър Гергинов от специалност "Моден дизайн" към Националната художествена академия. Те са част от изложбата "Симбиоза",..

обновено на 18.03.25 в 12:53

Рециклиране срещу прекомерна консумация: Къде е балансът?

Днешното издание на "Време за наука" е посветено на темата за рециклирането, като разглежда различните му аспекти в контекста на Световния ден на рециклирането. От една страна, рециклирането е изключително важно и подчертава отговорността на всеки от нас..

обновено на 18.03.25 в 12:29

Математиката в българското училище: От травмата до вдъхновението

Живеем във време, в което прахосмукачката робот има повече изчислителна мощ от тази на първите апарати на мисията "Аполо" до Луната. Същевременно знаем, че традиционно се представяме зле в точните науки, а сред предлаганите мерки е още повече..

публикувано на 11.03.25 в 12:02