Eмисия новини

Време за наука

вторник
от 10.00 до 11.00 часа

"Време за наука" е умното предаване на програма "Христо Ботев" заради амбицията си да кани най-блестящите, находчиви, интелигентни и упорити хора в страната - учените, експериментаторите, визионерите и ентусиастите на тема наука.

В света на неустойчиво внимание, пост-истина и 3-минутната концентрация предаването дава глас на експертите, които достъпно и грамотно разкриват красотата на науката.
Всяка напреднала технология е неразличима от магия, казва един от най-авторитетните фантасти, Артър Кларк, а Ричард Докинс, вероятно най-прочутият еволюционен биолог твърди, че науката е поезията на реалността - и в този смисъл "Време за наука" е и време за магия и поезия.

Сред главните теми на предаването са настъплението на изкуствения интелект, новите геномни техники, трансхуманизма, "юберизацията" на труда – все части от "съвременния пакет решения", които колкото улесняват живота, толкова и отварят важни философски и етични въпроси. Затова сред постоянните рубрики на предаването е "Часът на етиката" - съвместна инициатива със секция Етически изследвания на ИФС към БАН.

"Науката не спи", разработвана съвместно с платформата за наука и култура "Рацио", е друга постоянна рубрика, която откроява любопитните, а понякога и куриозни пътища на познанието и изтъква важността на любопитството и експеримента.

Екип на предаването: Василена Мирчева, Антонина Тодорова.

Публикации

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите,..

публикувано на 22.07.25 в 11:22
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Ваканция в Природонаучния музей

Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата:..

публикувано на 08.07.25 в 14:12
Проф. Стоян Ставру

Етиката среща музиката: звук, глас и акустична справедливост

В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и..

публикувано на 08.07.25 в 12:28
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради..

публикувано на 01.07.25 в 12:31
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Галя Петрова

Д-р Галя Петрова: Тайните на възкръсващото цвете и комуникацията на растенията

На Еньовден, деня, в който билките придобиват най-голяма лечебна сила според народните вярвания, ни се открива чудната възможност да надникнем в магията на реалността – онзи поетичен прочит на науката, който прави света около нас още по-вълнуващ. В..

обновено на 24.06.25 в 12:53

XR Talks Bulgaria: Геймификация, изкуствен интелект и бъдещето на виртуалната реалност

Третото издание на XR Talks Bulgaria  – инициативата, посветена на бъдещето на виртуалната и добавена реалност – събира отново ентусиасти, експерти и творци в търсене на вдъхновение и познание. Събитието поставя акцент върху пресечната точка между..

обновено на 18.06.25 в 11:24