Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как мислим човешкото тяло?

"Моето тяло е мястото без изход, на което съм осъден. Мисля, че в крайна сметка именно срещу него и за да бъде то заличено, са били създадени всички онези утопии… Утопията е… място, където аз бих имал тяло без тяло, едно тяло, което ще е красиво, светло, прозрачно, блестящо… колосално по своята мощ, безкрайно по своето траене, освободено, невидимо, защитено, винаги трансфигурирано; и е възможно първата утопия, онази, която е най-неизкоренима в човешкото сърце, да е точно утопията за безтелесното тяло.“

Откъс от "История на сексуалността" на Мишел Фуко, в превод на Антоанета Колева.

Ние живеем едновременно в телата си, но и извън тях, за да живеем по някакъв начин с идеята за изход. С разбирането ни за нашата смъртност. Разбира се, идеите за тялото са много. В различните исторически епохи то се мислило и се е преживявало по различен начин, тръгвайки от античността, където то е било естетическото съвършенство, преминавайки през християнството, където тялото е място на страдание, стигайки до днес, епохата на тялото, когато сме обсебени от тялото и можем да си зададем въпроса, какво е тялото и как го мислим сега?

Заедно със събеседниците: доц. д-р Боян Манчев, философ и драматург, Стоян Ставру, доктор по право, доктор по философия, доцент в БАН и Слава Савова, архитект и изследовател в БАН, се опитваме да отговорим на този въпрос.

В предаването се обсъждат и границите на тялото. Смислите, които се раждат във връзка с тялото. Тялото, властта и политиките. Принадлежат ли ни телата? Какви са правата над тялото? Отправя се поглед към медицината и архитектурата и как местата, които обитаваме, са свързани с продължителността на живота ни.

"Тялото не е субект, нито обект. То е място на актуализиране на опита, място на случването и на съ-съществуването на неповторими събития. Тялото е неприсвоимо, то не е на себе си: тялото е "не на себе си".

Цитат от книгата "Тялото-метаморфоза" на Боян Манчев.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – Pixabay
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43