Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карол Шимановски – универсалният талант на полската музика

Карол Шимановски е един от най-ярките представители на полската култура от първата половина на XX век и най-изтъкнатия и известен композитор след Фредерик Шопен. Многостранният му талант се разгръща в полето на музиката, литературата, изобразителното изкуство и публицистиката: той е композитор, пианист, педагог, музикален критик, пътешественик, изследовател на древните култури, писател, поет, либретист и художник, а неговата музика поставя едни от жалоните на полския национален музикален стил – той се смята за патриарх на съвременната полска музика. 

На 25 октомври от 19.30 ч. предаването "Студио "Музика" отдава дължимото на личността и творчеството на Карол Шимановски. През 2022 г. музикалният свят отбелязва 140 години от неговото рождение и 85 години от края на земния му път, а събеседник в предаването е един от изтъкнатите български изследователи на изкуството на Шимановски – доц. д-р Елена Каралийска – преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София.

Потомък на голяма благородническа династия, Карол Шимановски се ражда на 3 октомври 1882 г. За историята на рода Шимановски, както и за артистичната семейна среда, в която преминава детството на композитора, доц. д-р Елена Каралийска разказва:

Богатото музикално наследство на Карол Шимановски се разгръща в областта на инструменталната, вокалната, кантатно-ораториалната музика и музикално-сценичните изкуства. През първия период на творческото му развитие, обхващащ ранните и младежки години до началото на Първата световна война, той е под значителното влияние на Шопен, към когото изпитва изключителен пиетет, както и на късноромантичната естетика и стилистика на композиторите Рихард Вагнер, Рихард Щраус и Александър Скрябин. В следващите години у него се засилва интересът към ориенталските и средиземноморските култури, а в музиката му се усеща влиянието на импресионистичната естетика и творчеството на Клод Дебюси и Морис Равел.

Третият и най-дълъг творчески период в живота му – от началото на 20-е години на XX век до смъртта му през 1937 г. бележи зрелия стил на композитора, в който той се обръща към пластовете на полския фолклор и работи за формирането на съвременно национално музикално изкуство. В този период Шимановски създава някои от най-известните си и изпълнявани и до днес творби като Четвъртата симфония, известна още като "Симфония кончертанте" и "Стабат матер", произведение, което му донася световна слава и се утвърждава като връх на композиционния му стил.

Освен разказа на Елена Каралийска за живота и творчеството на Карол Шимановски, в предаването звучи и негова музика в майсторската интерпретация на изявени световни и български изпълнители на нашето време.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Роберто Деверьо" на Доницети в постановка от Амстердам

Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..

публикувано на 05.04.25 в 08:15

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

Етиопски пънк-джаз в петък вечер

Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..

публикувано на 03.04.25 в 20:22

Цигански ритми и виртуозност от "Кварто" в "Циганка"

На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..

публикувано на 03.04.25 в 08:05