Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Рим ще се проведе конференция за Българските училища в чужбина

Снимка: facebook/ БНУ "Св. св. Кирил и Методий" - Йордания

Практико-приложна конференция на тема "Българските училища в чужбина – лаборатории за създаване на стандарти по български език като втори/чужд за деца и младежи" ще се проведе в Рим и Неапол (остров Прочида) от 26 до 28 октомври.

В рамките на конференцията ще бъде проведена кръгла маса, която ще акцентира върху стъпките към изготвяне на стандарти по българския език за деца и младежи от българските училища зад граница; социолингвистични, психолингвистични и лингводидактически аспекти на обучението по български език за деца и младежи в чужбина; ранна диагностика на езиковите умения в перспектива роден/чужд език; видове билингвизъм, наблюдаван сред децата и младежите от българските общности в чужбина.

Участниците ще обсъдят и ролята на българските училища в чужбина за консолидиране  на българските общности зад граница. В дискусиите ще се включат и представители от Изпълнителната агенция за българите в чужбина.

“В конференцията ще участват почти 90 души. Това са хора на много високо ниво в българското образование. Освен представителни на българските училища в чужбина, не само от Европа, на и от САЩ, в конференцията ще участват представители на Министерство на образованието, представители на българските университети. Наш гост ще бъде и г-жа Райна Манджукова, която е изпълнителен директор на изпълнителната агенция за българите в чужбина“, казва в ефира на “Нашият ден“ Венета Ненкова, основател и административен директор на българското училище “Асен и Илия Пейкови“ в Рим, журналист, сътрудник на Радио Ватикана, а също и сценарист и режисьор на късометражни филми.

В Италия непрекъснато откриваме български следи на невероятни българи. Асен Пейков е творил в началото на миналия век и успява да спечели доверието на римската администрация.

Тръгвам от идеята, че много български деца в чужбина се срамуват да говорят български и това е изключително голям проблем. В Италия има регистрирани 6000 българчета, които се обучават в италианските училища. Ако не познаваш собствената си история, не можеш да имаш самочувствие. Моята цел е да науча децата на собствената им история. Ние българите като наследници на тракийската култура, една изключителна култура, виждаме в музеите във Ватикана в Италия и по цял свят нашите тракийски следи.

Не мисля, че българските учени не знаят какво има в Италия, напротив те знаят дори за наличието на много книги. Оказа се, че доста от тях се намират и в БАН, но по незнайни причини тази информация не достига до нашия народ. Защо нашата история умишлено е укривана?

Ще продължавам да се боря в българските училища да се учи история на България, написана от Петър Богдан Бакшев, която е със 100 години по-стара от “История Славянобългарска“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

“Проблеми винаги има, но тази конференция беше много очаквана и много желана от всички. Тези училища имат дългогодишна традиция. Не се налага и да се преосмислят постоянно политиките, моделите към изучаването на българския език, литература и култура в тези училища. Не малко е и свършеното, но винаги има какво да се променя, тъй като преподаватели в тези училища доказват с факти, че децата, които посещават училищата зад граница, са с по-специален подход на обучение, което да отговаря действително на реалността“, казва в “Нашият ден“ д-р Мая Педешка.


“Тези деца живеят в чуждоезична среда и нямат непосредствения контакт с роднини, с приятели, които говорят български език. Много често и в семейството не се говори български език, така че училището се оказва единственото място за тези деца, където могат да общуват със свои връстници и с учителите на този език. Това е нашата голяма цел, да преосмислим този натрупан опит и да предложим нови модели“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: facebook/ БНУ "Св. св. Кирил и Методий" - Йордания
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36