“Ана Бърнабич се поставя в новите условия, в които трябва да управлява Сърбия, но това, което прави впечатление в новия кабинет, е, че той продължава политиката на досегашното правителство“, казва в ефира на “Нашият ден“ журналистът балканист Райна Асенова:
“Друг акцент, който тя постави в изложението си, е необходимостта страната да се справи с енергийната криза и в този дух тя каза, че правителството планира да инвестира 12 млрд. евро в енергийни проекти, включително нефтопроводи и газопроводи, както и да увеличи капацитетити за производство на електроенергия. Тук посочи довършването на интерконектора с България като възможност Белград да внася втечнен газ от терминалите в Гърция. Това беше основен акцент в нейното изказване – внасяне на газ през България и петрол от Унгария“.
“Друго, което направи впечатление е, че тя отново каза, че Европейският съюз е стратегическата дестинация, но в същото време Сърбия отказа да се присъедини към санкциите на ЕС срещу Москва, въпреки многократните призиви на ЕС да направи това“, посочва още тя.
“Вече става ясно от състава на новото правителство, накъде ще върви то. Ето, връща се на ключова позиция като вицепремиер и министър на външните работи.
В същото време се прави опит за някакъв баланс, тъй като от правителството отпадна Александър Вулин, досегашният министър на вътрешните работи, който пък е толкова крайно проруски, че непрекъснато скандализираше, не само съседите на Сърбия и ЕС, но дори и самите сърби, тъй като отправя остри реплики срещу съседите на Сърбия, говорил е включително и за България.
Вулин ходеше често в Русия и се срещаше с руския външен министър – Сергей Лавров, но неговите изказвания водеха до постоянни скандали, а сега, поне в медиите пишат, че е възможно шеф на сръбската агенция за сигурност и разузнаване, тайната служба на Сърбия“, казва още Асенова.
“Там поне се смята, че като шеф на такава служба няма да говори много, а в същото време е на много висока позиция, тъй като той е изключително верен на Александър Вучич.
Прави се опит да се запази балансът, който имаше досегашното правителство. Прокламира се целта – Европа е нашата дестинация, но в същото време се прави опит Сърбия да продължи да седи на два стола, или даже на четири – между САЩ, ЕС, Русия и Китай. Това може да се каже най-общо за правителството“, казва още тя.
Съветът на Сърбия на 27 октомври
“Сърбия ще се бори за Косово, ако трябва и със сила, в случай, че, след като изтече срокът, който изтича на 31 октомври, поставен от правителството на Косово за регистрация на колите. Косовските сърби вече обявиха, че са готови да блокират пътища и да се вдигнат на мирни протести, ако това решение на Прищина не бъде оттеглено. Премиерът Албин Курти обяви, че няма да бъде оттеглено“, казва още журналистката.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg