Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юрий Вълковски

Оптимизъм в дългосрочен план

Ако сега няма да има нужда от нас, това не означава, че трябва да спрем да работим

Юрий Вълковски
Снимка: БГНЕС

Юрий Вълковски е вече бивш зам.-министър на културата от кабинета "Петков", притежава специфичен опит в областта на социалното предприемачество, разчита правилно значението и разликата между политика в областта на културата и културни политики, разбира каква добавена стойност могат да имат културните индустрии.

По уговорка разговорът е оптимистичен не защото Юрий Вълковски няма трезва преценка за ситуацията, а защото убедено вярва, че промяната е неизбежна. Знаци за това вижда в промяната на средата, в допускането, макар и за кратко, на "чуждо тяло“ в консервативната система на държавната администрация. Процесите, свързани с промяната, няма как да бъдат спрени, да, те могат да бъдат забавяни. Необходимо е време, а срещу времето трябва да противопоставим търпението.

Културната политика не се отнася до някакви отчуждени от реални живот пространства. Културата е средата, в която живеем, и ако тъканта на културата е разкъсана, резултатите са видими във всички сфери на обществения живот. Прословутото неучастие на гражданите, слабата избирателна активност, ниският процент доброволчески акции, слабият интерес към продължаващото образование, отказът да се търси и настоява за достъп до култура, агресията в отношенията ни – всичко се дължи на разкъсаната тъкан на културата.  

Интересен и показателен пример за това са читалищата. Защо парите за тях се увеличават, а общото им състояние не се подобрява? Напротив, изглежда, че държавата е абдикирала и не се интересува от читалищната мрежа.

Снимка – БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12