Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме празника на програма "Христо Ботев"

Връчват наградите "Златен будилник"

"Златен будилник"
Снимка: Ани Петрова

На 1 ноември е Деня на народните будителите, Ден на българската журналистика и празник на програма "Христо Ботев" на БНР.

На 1 ноември от 17:00 часа ще бъдат връчени наградите "Златен будилник". Наградите "Златен будилник" се връчват традиционно около Деня на народните будители, който "Христо Ботев" – националната програма за култура, образование и музика на БНР избира за свой празник през 2002 г.

Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители биват отличавани за будителски дух, висок професионализъм и отдаденост към програмата.

Нина Цанева, Оля Стоянова и Люба Константинова

“Първият ми стаж някога беше в програма “Христо Ботев“. Давам си сметка, че е голям късмет да работим тук. Сега се върнах от Северна Македония, когато приятели и журналисти ми разказваха каква е ситуацията в техните медии – вестниците умират, пространствата за култура все повече се стесняват или изчезва. Когато им казвах, че има програма “Христо Ботев“, която е само за култура, образование и музика, се учудваха. Оценявам това, което имаме и може би трябва да го пазим“, казва в ефира на “Нашия ден“ главният редактор на програмата Оля Стоянова и допълва:

“Празникът е хубав, а най-вече е хубаво, че имаме възможността да упражняваме тази професия. Да създаваш културно съдържание в национална програма е преди всичко отговорност. Наградите, които ще връчим тази вечер, в пет часа в сградата на БНР са преди всичко отговорност.

Ще наградим не само хората, които са отговорни към работата, но и тези, които обичат своята работа и това си личи. Не си представям будителите като революционери, те са хора, които вършат много работа. Добри професионалисти, които си обичат работата. Не трябва да празнуваме този празник едни път в годината, това е процес, който трябва да се случва непрекъснато.

“Имам усещането за една празничност, към която принадлежа по късмет. И то късмет не затова, което ние тук имаме щастието да правим, като човек, който има късмет да говори с някой от най-умните и най-смислено разсъждаващи хора в държавата. В тяхната периферия, по тяхната сянка успявам да усетя колко е важно всъщност това, което правят те и това, което чрез тях правим тук“, казва в ефира на “Нашият ден“ Любомира Константинова, зам.-главен редактор на програмата и допълва:

“Изборът, който правим в полза на слушателите си, може би понякога в тяхна вреда, е изключително отговорен. Думата, която винаги изниква в такива моменти в съзнанието ми е трибуна. Ние сме тези, които имаме право да изберем кой да говори. Това е много отговорно.

Кои хора са онези общественици, които могат да събудят нещо в публиката си чрез нас и в публиката си изобщо?  За мен през годините се добави една много важна характеристика, чрез която донякъде ги определям като значими и тя е откровеността. И то не онази способност да кажеш нещата с ерудицията, която повечето ни събеседници притежават, а да ги кажеш понякога грубо, болезнено откровено, понякога арогантно, но да назовеш неща, които не само медийната ни среда, но хората сами за себе си не назовават“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09