Най-сетне трижди отлаганият софийски концерт на световноизвестния композитор на нова музика и саксофонист на Войводина Борис Ковач и неговия New Ritual Quartet ще се състои на 3 ноември, четвъртък, в "София лайв клуб" като част от честванията на 14-ия рожден ден "Аларма Пънк Джаз", концертната серия на вечерното предаване за култура "Аларма" на програма "Христо Ботев". Поради специфичната международна обстановка и неколкократно променяните Ковид-протоколи през цялата 2021 и началото на 2022 се наложи голямото събитие на няколко пъти да бъде пренасрочено, но нека вземем позитивите от цялата ситуация – програмата за 3 ноември ще е още по-богата, ще включва както избрани произведения от камерната музика на Ковач и нови аранжименти на познати, но и на никога несвирени пред публика произведения от периода на неговите театрално-джазови формации LaDaABA Orchest и La Campanela, така и съвсем нови творби, родени през последната година.
Борис Ковач (1955, Нови Сад) е композитор, саксофонист и мултимедиен артист от провинция Войводина, Сърбия. Създател е на музикалните формации Ritual Nova Ensemble (прероден днес, четвърт век по-късно, като New Ritual Quartet), LaDaABa Orchest и La Campanella, както и на Музикалния театър "Огледало" в Нови Сад. Записва музиката си в домашното си студио Kachara в селцето Буковац над Петроварадинската крепост. Уникалното му творчество носи духа на мултиетническата Войводина и включва театрална, филмова и съвременна камерна музика, квази-танга и валсове, деликатно вмъкнати фолклорни елементи, пърформънс на границата между музиката и други сценични изкуства (особено програмата "Последното балканско танго") и съвместни проекти с композитори и инструменталисти като Стеван Ковач Тикмайер и Давид Йенгибарян.
В София не сме го гледали от 2014г., а конкретно в "София лайв клуб" – от 2012, когато представи за пръв път на международна сцена програмата на импровизационното си дуо с арменския акордеонист Давид Йенгибарян. В настоящия момент го хващаме в съвсем нова творческа фаза – тъкмо след завършването на първия му документален филм като режисьор ("4 слънца и пиано", посветен за живота извън системата) и на албума с песни по произведения на Пабло Неруда, Рилке и Блейк "Garden Of Love" (съвместно с живеещия в Мелбърн певец Йосип Томич и с израелския контрабасист Дани Мор). А ето какво разказва за дългогодишното си познанство с Борис Ковач един от най-старите му приятели от България.
Преди неговия квартет на сцената на "София лайв клуб" с кратки 30-минутни сетове ще излязат две емблематични български инструментални формации – Space Trio и Ambient Folklore.
Space Trio е създадено от легендата на съвременната импровизирана музика у нас Георги Ангелов (перкусии), Живко Братанов (пиано) и Васил Хаджигрудев (контрабас). Имат един издаден албум за португалския авангарден лейбъл Creative Sources, a тази есен бяха и първата българска формация, поканена да участва на фестивала "Джаз край Вардара" в Македонската филхармония. Васл Хаджигрудев е състудент на Лав Ковач, сина на Борис Ковач и дългогодишен барабанист на всичките му групи, и двамата свирят заедно в триото "ХаКо" (от ХАджигрудев и КОвач), пост-джаз квартета Zemljani и експерименталното дуо "Схимник". Васил е и българският участник в екипа на новосадския лейбъл за съвременна музика и авангарден джаз HORZ, основан от Лав Ковач.
Ambient Folklore e нова инструментална реинкарнация на познатото трио за средновековна музика със същото име. В основата са Петър Делчев от "Исихия" и "Кайно йесно слонце" (еллектрифицирано хърди-гърди) и Евгени Чакалов (електрическа баритонова китара). През 2021г. към тях се присъединяват още Юлия Узунова от "Кайно йесно слонце" (калвишни и саунд дизайн) и Петър Тодоров от "Ирфан" (електрически перкусии). Творчеството им е на границата между фолклора, пост-рока и съвременната музика и предлага богата палитра от мелодии и звукови текстури, едновременно сродна на предишните групи на членовете на квартета и съвсем нова като звук и концепция. Ambient Folklore стоят еднакво добре на сцена и с атмосферични дроун-ембиънт проекти като Leaver, с които беше първият им концерт в Дома на киното през 2020г., и с инди-фолк герои като Tapi Project от Гуджарат, с които свириха заедно това лято. На 3 ноември "Аларма Пънк Джаз" ще ги постави в една съвсем нова среда… или пък не чак толкова нова: нека си припомним, че като член на "Исихия" Петър Делчев вече е свирил с Борис Ковач на една сцена – преди цели 20 години във Военния клуб.
Програмата за вечерта като часове е следната:
19.00ч. – отваряне на вратите на клуба
20.15ч. – Space Trio
20.50ч. – Ambient Folklore
21.40ч. – Борис Ковач и New Ritual Quartet
А рожденият ден продължава и на следващата вечер – петък (4 ноември) от 21.00 ч. в клуб "Сингълс" (отново в НДК, но на вход А4) – с авангардния джаз квинтет KUHN FU (Холандия-Германия-Турция-Аржентина-САЩ-Великобритания-Израел), в който навремето свиреше и Лав Ковач, а още по-рано, преди десетилетие, и Стефан Горанов.
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg