Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Ковач в София на 3 ноември за рождения ден на "Аларма Пънк Джаз"

За легендарния новосадски музикант и неговия квартет ще открият българските инструментални формации Ambient Folklore и Space Trio. Всички закупени билети за обявеното преди година издание важат без презаверка

Борис Ковач
Снимка: Нада Жганк

Най-сетне трижди отлаганият софийски концерт на световноизвестния композитор на нова музика и саксофонист на Войводина Борис Ковач и неговия New Ritual Quartet ще се състои на 3 ноември, четвъртък, в "София лайв клуб" като част от честванията на 14-ия рожден ден "Аларма Пънк Джаз", концертната серия на вечерното предаване за култура "Аларма" на програма "Христо Ботев". Поради специфичната международна обстановка и неколкократно променяните Ковид-протоколи през цялата 2021 и началото на 2022 се наложи голямото събитие на няколко пъти да бъде пренасрочено, но нека вземем позитивите от цялата ситуация – програмата за 3 ноември ще е още по-богата, ще включва както избрани произведения от камерната музика на Ковач и нови аранжименти на познати, но и на никога несвирени пред публика произведения от периода на неговите театрално-джазови формации LaDaABA Orchest и La Campanela, така и съвсем нови творби, родени през последната година.

Борис Ковач (1955, Нови Сад) е композитор, саксофонист и мултимедиен артист от провинция Войводина, Сърбия. Създател е на музикалните формации Ritual Nova Ensemble (прероден днес, четвърт век по-късно, като New Ritual Quartet), LaDaABa Orchest и La Campanella, както и на Музикалния театър "Огледало" в Нови Сад. Записва музиката си в домашното си студио Kachara в селцето Буковац над Петроварадинската крепост. Уникалното му творчество носи духа на мултиетническата Войводина и включва театрална, филмова и съвременна камерна музика, квази-танга и валсове, деликатно вмъкнати фолклорни елементи, пърформънс на границата между музиката и други сценични изкуства (особено програмата "Последното балканско танго") и съвместни проекти с композитори и инструменталисти като Стеван Ковач Тикмайер и Давид Йенгибарян.

В София не сме го гледали от 2014г., а конкретно в "София лайв клуб" – от 2012, когато представи за пръв път на международна сцена програмата на импровизационното си дуо с арменския акордеонист Давид Йенгибарян. В настоящия момент го хващаме в съвсем нова творческа фаза – тъкмо след завършването на първия му документален филм като режисьор ("4 слънца и пиано", посветен за живота извън системата) и на албума с песни по произведения на Пабло Неруда, Рилке и Блейк "Garden Of Love" (съвместно с живеещия в Мелбърн певец Йосип Томич и с израелския контрабасист Дани Мор). А ето какво разказва за дългогодишното си познанство с Борис Ковач един от най-старите му приятели от България.

Преди неговия квартет на сцената на "София лайв клуб" с кратки 30-минутни сетове ще излязат две емблематични български инструментални формации – Space Trio и Ambient Folklore.

Автор на плаката: Ивайло НиколовSpace Trio е създадено от легендата на съвременната импровизирана музика у нас Георги Ангелов (перкусии), Живко Братанов (пиано) и Васил Хаджигрудев (контрабас). Имат един издаден албум за португалския авангарден лейбъл Creative Sources, a тази есен бяха и първата българска формация, поканена да участва на фестивала "Джаз край Вардара" в Македонската филхармония. Васл Хаджигрудев е състудент на Лав Ковач, сина на Борис Ковач и дългогодишен барабанист на всичките му групи, и двамата свирят заедно в триото "ХаКо" (от ХАджигрудев и КОвач), пост-джаз квартета Zemljani и експерименталното дуо "Схимник". Васил е и българският участник в екипа на новосадския лейбъл за съвременна музика и авангарден джаз HORZ, основан от Лав Ковач.

Ambient Folklore e нова инструментална реинкарнация на познатото трио за средновековна музика със същото име. В основата са Петър Делчев от "Исихия" и "Кайно йесно слонце" (еллектрифицирано хърди-гърди) и Евгени Чакалов (електрическа баритонова китара). През 2021г. към тях се присъединяват още Юлия Узунова от "Кайно йесно слонце" (калвишни и саунд дизайн) и Петър Тодоров от "Ирфан" (електрически перкусии). Творчеството им е на границата между фолклора, пост-рока и съвременната музика и предлага богата палитра от мелодии и звукови текстури, едновременно сродна на предишните групи на членовете на квартета и съвсем нова като звук и концепция. Ambient Folklore стоят еднакво добре на сцена и с атмосферични дроун-ембиънт проекти като Leaver, с които беше първият им концерт в Дома на киното през 2020г., и с инди-фолк герои като Tapi Project от Гуджарат, с които свириха заедно това лято. На 3 ноември "Аларма Пънк Джаз" ще ги постави в една съвсем нова среда… или пък не чак толкова нова: нека си припомним, че като член на "Исихия" Петър Делчев вече е свирил с Борис Ковач на една сцена – преди цели 20 години във Военния клуб.

Програмата за вечерта като часове е следната:

19.00ч. – отваряне на вратите на клуба

20.15ч. – Space Trio

20.50ч. – Ambient Folklore

21.40ч. – Борис Ковач и New Ritual Quartet

А рожденият ден продължава и на следващата вечер – петък (4 ноември) от 21.00 ч. в клуб "Сингълс" (отново в НДК, но на вход А4) – с авангардния джаз квинтет KUHN FU (Холандия-Германия-Турция-Аржентина-САЩ-Великобритания-Израел), в който навремето свиреше и Лав Ковач, а още по-рано, преди десетилетие, и Стефан Горанов.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05