Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предотвратяване изпирането на пари – предизвикателствата пред свободните професии

2
Енрико Теца, Анелия Торошанова и адв. Мария Ганчева
Снимка: БНР

Преди дни в Европейския парламент в Брюксел се проведе заключителна конференция по проекта  "LIGHT", който има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на предотвратяване на изпирането на пари в борбата с финансиране на тероризма и осветляването на тъмните ъгли. БНР е единствената наша медия, която беше поканена на събитието. 

Какви са резултатите от проекта "LIGHT"? Какви са предизвикателствата пред хората със свободни професии – адвокати, нотариуси – във връзка с предотвратяване прането на пари и борбата с финансирането на тероризма? Какви ще бъдат последиците за България от факта, че нашата страна не е имплементирала Директива 6 на Европейския парламент? (срокът е бил 3 декември 2020) Как се осъществява контролът върху свободните професии? Къде е границата между законодателното задължение за докладване на професионална тайна и задължението за докладване на съмнителни сделки? Какъв е принципът на пропорционалност при спазване на етиката и спазването на адвокатската тайна и обществения интерес?

Анелия Торошанова, Гаетано Стелла и адв. Мария ГанчеваГаетано Стелла, президент на Италианската конфедерация на свободните професии – професионалисти от 4 сфери, президент на Eвропейския съвет на свободните професии, национален съветник в Съвета по трудово право в Италия:

"Ролята на свободните професии в борбата с прането на пари е важна и много деликатна. Това е една битка, която ще продължи още дълго, няма край. Най-важното е да има много ясни правила на европейско ниво, защото често нормите не вървят в една посока и това затруднява работата. Трябва да има едно повишено съзнание и компетентности на всички професионалисти. Това беше и ролята на нашия проект."

Чуйте пълното интервю с Гаетано Стелла от звуковия файл.

Енрико Теца и Анелия ТорошановаЕнрико Теца, консултант на Италианската конфедерация на свободните професии и съветник в ООН, работил е над 20 години в ООН и е консултирал България:

"Проектът е много важен, защото успяхме да обединим адвокати и нотариуси. След това открихме много добри и интересни практики в България и другите държави по проекта. Също е много важна размяната на информация не само между професионалистите, но и между тях и институциите."

Енрико Теца разказа за сътрудничеството си с Асоциацията за жените-адвокати. Той изказа своята благодарност в два аспекта – по тношение на човешките права, както и за погледа към равнопоставеността на половете в професията. Той коментира и закъснение на България да имплементира Директива 6 на Европейския парламент.

Чуйте пълното интервю с Енрико Теца в звуковия файл.

Теодорос Котрубас, Анелия Торошанова, Тодор КоларовТеодорос Котрубас, генерален директор на CEPLIS – Европейски съвет на свободните професии, изясни какви са основните насоки в работа на на CEPLIS в Брюксел.

"CEPLIS се фокусира в настоящия момент върху 5 основни теми. Първата тема, върху която работим, е дигитализацията. Професиите се изправиха пред една нова реалност, която е свързана и с локдауна по време на пандемията. Тази реалност е дигиталната реалност. Другата важна тема е професионалното равенство на половете – за да имат жените еднакви професионални възможности, каквито имат и мъжете. Другата важна тема е професионалната етика. Разбира се, това е ключов елемент в естеството на либералните професии."

Чуйте пълното интервю с Теодорос Котрубас в звуковия файл.

Превод в ефир от италиански език адв. Мария Ганчева, превод от английски език – Тодор Коларов.


Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26