На 7 ноември стартира Седмицата на бащата – една от инициативите на Асоциация "Родители". Седмицата продължава до 13.11.2022, а организаторите са подготвили няколко любопитни дейности, сред които и интересно предизвикателство към родителите под надслов "Безценно с татко“ (#БезценноСТатко). Защото времето, което един баща прекарва с детето си, е безценно.
Защо ролята на бащата е ключова в изграждането на личността и обществото?
Яна Алексиева и Мария Николова от Асоциация "Родители" коментират инициативата в “Нашият ден“:
“Девета година организираме нещо, което странно започна да се превръща в традиция. Казваме странно, защото го инициирахме 10 организации преди 9 години с идеята по-скоро да повдигнем темата за ролята на родителя, на бащата, на баланса между майката и бащата.
Защото не говорим и не искаме да бъдем разбирани, че говорим фокусирано единствено и само за бащите, а по-скоро колко е ключово двамата родители да се допълват. Бащата също да бъде достатъчно активна част и да му бъде позволено да е такава в живота на детето си и той самият да го осъзнае.
Седмица преди това хората започват да питат – има ли организирано нещо? Благодарни сме, че има много детски градини, читалища и училища, които толкова усвоиха седмица на бащата, че тя е част от техния календар. Дори няма усещане, че тя е някъде нещо външно на училището. Забелязваме, че вече се говори много по-леко и по-нормално. Смело мога да кажа, че всички ние, като експерти и организации, променихме нагласите, че бащата не е само мускулестият човек, който изкарва по цял ден пари“.
Промени ли се очакването към бащите?
“Бащите определено трябва да участват повече в живота на децата си, тъй като ги насочват. Моят мъж рисуваше от малък с детето, то имаше талант, но той го разви. Те прекарваха всяка вечер в рисуване. В рамките на кампанията получихме страхотни видеа, имаше едно видео, в което баща и син почистват двора. Имаше и край казана за ракия и други забавни видеа. Бащата в повечето случаи е този, който предизвиква детето да рискува, който го кара малко де се предизвика и да преодолее собствените си страхове.
Работата ни по темата с бащи дълбоко в себе си тя осъзнава този важен модел, който създават и двамата. И ако тя тръгна преди много години от идеята, че колкото повече едно дете има двата модела за справяне, толкова повече ще бъде социално и емоционално, много по-малко ще бъде агресивно и насилствено. Това през годините все повече се доказва от много изследвания, че двата модела вкарват различно поведение в детето. В България продължаваме да бъдем една изключително феминизирана среда, в която децата растат“, казват още двете дами в интервю за БНР.
Бащите, които искаха да се включат в празника, заснеха кратки видеа (30 сек – 1 минута), които показват как обичат да прекарват времето си с децата. Татковците имаха широко поле за действие – темите им можеха да обхващат всякакви аспекти – "Обичам да рисувам с тате“, "Обичам да катеря върхове с тате“, "Обичам да готвя с тате“, "Обичам да строя лего с тате“, "Обичам да играя баскетбол с тате“ и др.
Какви ще са събитията в Седмицата на бащата – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.
В неделното евангелско четиво единствено през Великия пост директно се говори за нуждата от поста и молитвата, за тяхното огромно значение за живота на вярващия. Свързано ли е това с чествания днес св. Йоан Лествичник и защо? За нашата стълба към небето. Защо у мнозина четенето на "Лествицата" на св. Йоан предизвиква страх и смущение. Кой може да..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, работил за Би Би Си, обявен за чуждестранен агент от РФ и избягал оттам. "Тези разговори приличат на събиране на кубчета в детството...
Биодинамичното земеделие възниква в началото на миналия XX век, като следствие от философските възгледи на Рудолф Щайнер и като отговор на първите тенденции в индустриализирането на земеделието. Теодор Насър е педагог и танцьор и преподавател по хип-хоп танци, попаднал изненадващо в полето на земеделието, в частност на биодинамичното земеделие...
Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Димитър Вацов , председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и преподавател по философия в Нов български университет. "Докладите на..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг, главният редактор на "Атлантик", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет в САЩ. Защо не са използвали специалните..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg