"На практика универсални правила за естетика в архитектурата няма, но всяка епоха изгражда своите критерии – казва проф. Тодор Булев, чиято последна книга се нарича "Естетика в архитектурата" – Архитектурата я възприемаме с нашите сетива, а в тях има заложени определени особености. Например да виждаме детайли на определено разстояние. Но по света има толкова разнородни явления и в крайна сметка красотата е една форма да се изяви самобитността на културата."
"Градът е само една разновидност на архитектурата. Една от тезите в моята книга е, че и в най-малкото и в най-голямото се съдържат елементи на архитектурата. Тя е качество, което потенциално се съдържа в много от нещата, които хората правят. Критиките към архитектите са и основателни и не, защото днешният архитект, особено в България, е притиснат от много обстоятелства и не може да изяви себе си така, както например през Ренесанса. Разнообразието също е една от характерните особености на красотата. Днес средата е по-контрастна и по-динамична, ние търсим порядък, но доста позакъсняхме в София.
На много места се стигна до хаос в реституираните имоти, сега тепърва се умува за това, когато се застроява по някакъв начин да се заделя процент от тази територия за обществени нужди. Загуби се баланса между личния интерес, интереса на собственика и обществените нужди и сега се работи по регулацията на този процес."
Чуйте още от разговора с проф. Тодор Булев в "Какво се случва".
Димитър Воев е поет и музикант, роден през 1965 година в София. Той започва да се занимава с музика още в ученическите си години, като минава през няколко различни формации, докато през 1985 година заедно китариста Васил Гюров основават първата пост пънк група в България – "Кале". Формацията има една-единствена голяма изява през 1987 година на..
Днес от 19:00 часа можете да гледате постановката "Боряна" на Драматичен театър "Добрич" в рамките на Театралния фестивал на камерните форми в града. Началото на фестивала беше поставено вчера със спектакъла "Боже мой" на Народния театър . "Боряна" е част от репертоара на драматичния театър в Добрич, а в главната роля влиза актрисата..
Отправяме се към Варна , където гостува Драматичен театър "Сава Огнянов" – Русе с едно от най-впечатляващите си заглавия – "Странна случка с куче през нощта" по световния бестселър на Марк Хадън. От 19 часа можете да гледате спектакъла на сцената на Драматичен театър – Варна . Мартина Кръстева разговаря с режисьора на представлението Боян..
Според Яна Букова книгата на Слава Янакиева "Музеят на моето време" е "урок по микроистория" и "свидетелство" на цяло поколение, но може ли да разкажем историята, миналото, опирайки се на собствените спомени, преживявания, вълнения, размисли, на нещо толкова лично? Да, именно този фокус към миналото показва цялата картина по автентичен начин. Мини..
Книгата на Беатриче Алеманя "Идеален ден за нищоправене" е спечелила наградата "Ландерно" за най-добра книга на годината (Франция, 2017), също и Голямата награда на Музея на илюстрацията (Мулен, Франция, 2017), Златен медал на The Original Art exhibition of the Society of illustrators (САЩ 2017). Тя е сред десетте най-добри книги за годината от "Ню..
Това е заглавието на изложбата на Гергана Минкова. Тя за втори път излага свои работи в галерия "Астри", сега – 17 произведения. В момента се намира в..
Извън добре познатите имена на пр. Паисий Хилендарски, св. Софроний Врачански и Неофит Бозвели, има и друга, по-малко разказвана страна на българското..
Една от трите задушници, наречена още велика е в съботата преди деня на безплътните сили – Архангеловден. А е вангелско четиво от тази неделя е притчата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg