Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правят “Алея на толерантността“ в Стамболийски

Паметникът на Александър Стамболийски, изграден през 2009 г. в града
Снимка: Уикипедия

“Алея на толерантността“ ще бъде изградена в Стамболийски. Инициативата е на кмета на общината Георги Мараджиев. Алеята ще започне от Паметника на героите в парка пред Общината, където ще бъдат увековечени имената на всички личности, оставили следа в развитието на града.

“Алея на толерантността не се роди за ден или два. От 2015 г., когато станах кмет на Община Стамболийски, имах много срещи с кметовете преди мен. И всеки един от нас на тези срещи споделяше свои идеи, които е имал през годините, но едни от тях са се осъществили, други не“, казва кметът Мараджиев в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“В днешните времена, когато живеем в момент на избори, има избори през няколко месеца. Виждам, че има нови политици, млади хора, които си мислят, че всичко започва от тях, че щастието да попаднат в парламента или общинска администрация ги променя за дни и часове, се връщам назад и виждам, че преди нас е имало хора, които по някакъв начин са се стремили да дадат всичко от себе си, живеели са в друга среда и условия и някои от тях са постигнали много успехи“, посочва още той.

Политическата толерантност...

“След три поредни избора не виждам тази толерантност. Виждам всеки изминат ден, че тази толерантност, от която се нуждаят гражданите, все още не се вижда от хората, които се занимават с политика“, казва той и допълва:

“Когато се наричаш политик, а си забравил откъде си тръгнал, за мен не е добре. Трябва да има толерантност към постигнатото от предишното правителство, без да има значение от коя партия си, тогава ще покажем на хората, че се стремим към нещо по-добро. Всичко друго е една демагогия“.

Алеята ще се намира в Централния градски парк, който е срещу сградата на Община Стамболийски. Нейната дължината е около 100 метра, широчината около 4.

“Идеята на алеята не е да се мине покрай нея, а да направим така, че всеки едни гражданин на общината и всяко едно дете да може да мине покрай нея и да се докосне до всяка една личност, която е представила града по някакъв начин“, посочва още кметът.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оръжието

Темата за оръжието е занимавала човешките умове, откакто на света има човеци. Вероятно преди това, а може би и след човеците ще е занимателна. Говорим за стрели и копия, за картечници и танкове, но и за дронове, за пейджъри, за изкуствен разум, за перспективата прахосмукачките да си застрелват собствениците някога. Какво мотивира хората да..

публикувано на 07.10.24 в 11:25
Бисерка Григорова и Антон Митов

Антон Митов представя: Бисерка Григорова – Ливан е много особена държава

През 1974 г. Бисерка Григорова започва работа в Международна редакция на Програма "Хоризонт" на БНР. От 1980 до 1997 г. е кореспондент на БНР и на Комитета за телевизия и радио (КТР) в Бейрут – за Ливан и за района на Близкия изток. След това до 2012 г. е кореспондент на БНР на свободна практика. Продължава да отразява събитията в целия регион на..

публикувано на 07.10.24 в 10:45

Какво да правим с паметта и с историята

Международна научна конференция в памет на проф. Ивайло Дичев на тема "Поп култура, поп политика: дигиталният обрат" се проведе на 4 и 5 октомври. Тя бе организирана от ФЖМК, катедра "Културология" и Мрежата за културни изследвания. В " Мрежата " на програма " Христо Ботев " за нейното значение говорим с доц. Жана Попова и доц. дн Вяра..

публикувано на 07.10.24 в 10:15

Фестивалът на хора с увреждания "Светът е за всички" се провежда за 16-и път в Русе

Днес (7 октомври) в град Русе ще се проведе ежегодният Фестивал на хора с увреждания "Светът е за всички" , организиран от сдружение "Смело сърце". За участниците и програмата в "Нашият ден" разказва Пенка Попова – координатор на събитието. Попова споделя: "Целта на фестивала е да насърчи разбирането и уважението между различните групи хора..

публикувано на 07.10.24 в 10:05

Розалин Шмих: Бездомните кучета не падат от небето

Откъде идват бездомните кучета? На този въпрос се опитва да даде отговор фотоизложбата "Създадени от нас", организирана от "Бандата на 1500-те". Изложбата може да бъде видяна до 13 октомври в градинката на "Кристал" и е фокусирана върху темата за бездомните кучета и динамиката на този проблем в България. Какви са причините за това явление и кои..

публикувано на 07.10.24 в 09:55