Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Асен Дудов:

Ракът на простатата е най-често диагностицираният рак в България

До края на 2023 г. в България ще започне въвеждането на скрининг на рака на простата, млечната жлеза и маточната шийка

Проф. Асен Дудов
Снимка: PR Play

През ноември отбелязваме Световния месец за борба с рака на простата. Това е второто по честота онкологично заболяване сред мъжете. Мотото на информационната кампания е "Моето здраве е моя отговорност" и е цел да насърчи силния пол да обръща повече внимание на здравето си. Посланици на кампанията тази година са музикантът Иван Лечев, председателят на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов и председателят на Българското урологично дружество проф. д-р Марин Георгиев.

Профилактиката за рак на простатата се препоръчва един път годишно за мъже над 50-годишна възраст или по-рано при наличие на рискови фактори.

"Има припокриване в оплакванията, което често маскира злокачественото заболяване. Доброкачествената хиперплазия е доброкачествена находка и при рака на простатната жлеза – може да има затруднение в уринирането, по-често ставане нощем. Понякога, макар и рядко, има малки количества кръв в урината. Но това са две различни състояния и винаги когато има едното или другото от тях, трябват, разбира се, преглед и изследване", твърди проф. д-р Асен Дудов, национален консултант по Медицинска онкология и председател на Българско онкологично научно дружество.  

Приетите методи за скрининг са дигитално ректално изследване, ултразвукова диагностика и простатно-специфичен антиген. Те дават по-голям шанс за ранно откриване на рака и неговото лечение.

Проф. Дудов посочва, че петгодишната относителна преживяемост при локализиран и регионален рак на простатата е 100% в сравнение с 30,5% при метастазирал рак. Именно затова ранната диагностика и своевременното лечение са от ключово значение. Всеки мъж трябва да събере куража за едно кратко венозно убождане за вземане на кръв веднъж в годината, за да се изследва простатно-специфичен антиген. 

Национален антираков план 

"Ние направихме това, което се изискваше от експертите. Завършихме плана, той е в МЗ и предстои представянето му в МС. Надявам се през следващата седмица това да бъде факт, за да знаем, че от страна на експертите този труд е не само завършен, но и институционално облечен. Остава да използваме тези възможности, които Европа ни предлага, а между тях е скрининговата програма, т.е  пресяването мъжете в риск от определена възрастова група", казва проф. д-р Асен Дудов.

Очаква се до края на 2023 г. в България да започне въвеждането на скрининга на рака на простата, млечната жлеза и маточната шийка. Проф. Дудов отбеляза, че рискът от развитие на рак на простатата при мъжете под 75-годишна възраст се среща при един на 12 души, а рискът от смърт от заболяването преди навършване на тази възраст – при един на 103 мъже в Европа.

"Следващата стъпка е ракът на дебелото черво, като до 2024 г. трябва да сме изравнили възможностите си с тези на европейските страни. Има сума, която ЕК е отделила за това присъединяване на страни с липса на скринингови програми", споделя проф. Дудов.

Целия разговор с проф. д-р Асен Дудов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26