Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лидия Вълкова: Културата и духовността са много важни за един народ

Лидия Вълкова
Снимка: @Българско кино

В "Нашият ден“ актрисата Лидия Вълкова разказва спомени за филма "Сбогом, приятели", в който тя изиграва ролята на учителката по география. Филмовата лента е реализирана през 1970 г. от режисьора Борислав Шаралиев по сценарий на Атанас Ценев, а оператор е Атанас Тасев. Музиката във филма е композирана от Васил Казанджиев.

"Не мога да разбера какво непознато има в това, че едни хора завършват училище и се втурват да живеят живота, който ги очаква. Най-обикновена история", твърди Лидия Вълкова.

Филмът, изобличава рутината и тесногръдието на образователната система в епохата на социализма. Отношенията между възпитатели и възпитавани се разглеждат през призмата на нравствеността.

Учителите в „Сбогом, приятели!“ – Лъчезар Стоянов, Младен Младенов, Климент Денчев, Лидия Вълкова, Виолета Донева и Владимир Смирнов.

"Един изключителен актьорски състав от много талантливи хора, от които от учителския състав на филма, защото това е основата на филма, останах само аз“, припомня актрисата. 

Филмът се радва на огромен интерес и през 1970 г. е отличен с наградата "Златната роза". Актрисата Лидия Вълкова си спомня за първата прожекция, след която възторжената публика обсипва актьорския състав с думи на благодарност.

Животът на Лидия Вълкова преминава през киното, театъра, дублажа на сериали и филми, както и безкрайно дълги години, прекарани в Българското национално  радио. Най-любимият ангажимент на актрисата е бил в радиотеатъра, защото там няма губене на време или закъсняване. Спомня си как години наред прескачала от едно студио в друго. Твърди, че не е амбициозна и припомня фразата, че "най-сигурният начин да загубиш е да се напънеш да победиш“.

Посланието

Актрисата живее като всички хора, които са пенсионери. Споделя, че изкрещява всичко вкъщи пред телевизора и че "търпимостта ѝ към тези политици е стигнала нулата“. Надява се, че някой някога ще разбере, че една нация без култура е загубена, и че трябва да бъде направено всичко възможно културата да се поддържа.

Целия разговор с актрисата Лидия Вълкова можете да чуете в звуковия файл.

Лидия Вълкова е родена в град Берковица. Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Стефан Сърчаджиев и Методи Андонов през 1960 г. Играе в различни периоди в трупите на Старозагорския, Пловдивския и театър "София". Някои от най-известните ѝ роли са Луис в "Добрата стара Англия", Цена в "Змейова сватба" и Мери в "Жени с минало".  Тя една от създателите на Малък градски театър "Зад канала". Актрисата участва в радио театъра  на БНР и в поредиците записи на художествени произведения на театър "Пан". Те включват "Маугли", "Книга за джунглата", "Пепеляшка" и "Пинокио".

Лидия Вълкова  активно се занимава с озвучаване на реклами, филми и сериали още от 60-те години. По-известни заглавия с нейно участие са "Арабела" ,"Шогун", "Досиетата Х", "Анатомита на Грей", "Живите мъртви", "Щастливо разведени" и др.

Снимки – @Българско кино
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Видеоклипове борят замърсяването на околната среда

Информационната кампания "Промени Картинката" дава фактите за глобалния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове, както и за бъдещите инициативи и за ролята на изкуството и социалната ангажираност. За поредна година НАТФИЗ "Крьстьо Сарафов" се включва в инициативата. Девет екипа от студенти във втори курс по..

публикувано на 21.10.24 в 18:48
Любен Домозетски и Аделина Филева

Отражение на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век

"Европа в България" е изложба, която проследява oтражението на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век. Кураторът на експозицията Любен Домозетски коментира, че диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и..

публикувано на 21.10.24 в 17:59
Мария Колева

Антон Митов представя: Мария Колева – всички си мълчим и това е тъжно

Живее в град Кърджали и работи в регионалната станция на БНР – Кърджали. Свири на цигулка и пее.   Завършва езиковата гимназия в родния си град и мечтае да учи право. Вместо това заминава за Америка, където завършва класическо пеене с профил госпъл и джаз. Работила е в увеселителния парк на Доналд Тръмп. Участвала е във формата "Гласът на България"..

публикувано на 21.10.24 в 15:20
Уилям Шекспир

Изкуството в мен: "Укротяване на опърничавата" от Уилям Шекспир

Уилям Шекспир е определян като най-значимия творец в англоезичната литература въобще. "Главният поет на света" е едно от прозвищата на драматурга. Роден на 23 април 1564 г., Шекспир започва да гради успешна театрална кариера в Лондон след 20-та си година. Той се изявява като актьор, писател и съсобственик на театрална трупа, като от него..

публикувано на 21.10.24 в 14:32
Виктор Караиванов, Луиза Михайлова, Марлена Тодорова, София Михайлова, Владислав Павлов

Тийнейджърът в мен: Марлена Тодорова

Тя е винаги позитивна, никой не я е чувал да повиши глас, да е тъжна или да се сърди! Тя е класическа балерина, театрален хореограф и преподавател по танци, произхождащ от семейство на лекари и режисьори. Тя е майка на първокласник и любител на шантави прически. Тя е Марлена Тодорова .  Марлена споделя, че от съвсем малка е показала..

публикувано на 21.10.24 в 14:26