Тази вечер (11 ноември) в галерията на СБХ на ул. "Шипка" 6 проф. Васил Овчаров – един от най-талантливите ни творци, безспорно признат не само в България, но и зад граница – доайен в изкуството на художествения текстил, открива самостоятелна изложба "Живопис". До 25 ноември посетителите ще могат да разгледат картините на професор Овчаров, в които с натрупания през годините опит и с не по-малко талант в боравенето с маслени бои, акварел, пастели, вместо с тъкани, той рисува така, както му подсказва неговата "вътрешна необходимост" и естетически идеал, без който, казва професорът, "изкуството се превръща в празна забава за празни хора".
Творческият път на проф. Васил Овчаров започва през 1959 година, когато завършва "сценография" в НХА, но вместо сцената на мечтаната от него още тогава живопис, съдбата му отрежда едно от първите места в приложното изкуство. Повече от 20 години Васил Овчаров работи и твори в областта на художествения текстил и дизайн, а чисто абстрактните му и изцяло авторски ,от проекта до реализацията им, текстилни пластики, в които оригинално преплита новаторство и традиция и свободно импровизира с декоративното и изящното в художествените стилове и техники, прославят българското приложно изкуство по света.
От 1980 година до пенсионирането си преподава своя богат творчески опит в НХА – катедра "Текстил – изкуство и дизайн". За своя изключителен творчески принос в изкуството е отличен през годините с: Орден "Св.св. Кирил и Методий", Първа степен и отличие "Златни ръце" за текстилен дизайн, СБХ. Заедно с Ангел Овчаров пише настолната и сега за съвременните творци в декоративното изкуство книга "Художествено оформяване на тъканите", а от 2016 година се посвещава на живописта и художествената керамика.
За естетиката на декоративното и изящното в изкуството, за живописните си творби, които проф. Овчаров нарича "спасителни пояси" в бездуховното съвремие – за него самия, а и за нас – зрителите, и какво конкретно ще представи на публиката в тази най-нова творческа изява, разказва проф. Васил Овчаров в звуковия файл.
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg