Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

Ще се възроди ли школата за реставратори в Брацигово?

Снимка: @Starinitednes

Школата за архитектурно-строителна реставрации в Брацигово е част от една цялостна концепция за опазване на културното наследство. След проведения форум през 2021 г. в Брацигово, Камара на архитектите в България Регионална колегия София Област съвместно с Община Брацигово и Камара на строителите в България, бе подписан меморандум за сътрудничество. Двете браншови организации в партньорство с Община Брацигово работят в посока на създаване на образователен център за архитектурно строителна реставрация в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема в "Нашият ден", коментира общинският съветник арх. Младен Китов.

"Основното, което трябва да се направи е да се придобият практически умения от всички специалисти. Теоретичната част е задължителна, но ако няма практически обучения няма как хората да придобият тези умения и да се получават добри реализации на реставрацията. Брацигово разполага с богато недвижимо културно наследство от целия диапазон – археологически паметници, сгради, като и традиционни техники за строителство и традиционни занаяти. Разполага с музей и читалище, което може да се ползва като център за осъществяване на конференции. Необходимо е да се възроди училището за традиционни техники. Основната цел е да бъде създадена национална школа по архитектурна и строителна реставрация за подготовка на кадри в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема", обясни архитект Китов.

За старата брациговска архитектура 

"Разкри се една стара сграда Каменната Мааза, защото беше скрита зад едни стари сгради. Ние сме много щастливи, защото успяхме върху нея да организираме целия процес на една реставрация и да направим едно генерално упражнение за това, което ще случва в този образователен център“, казва архитект Китов.
Каменна Мааза  - Брацигово

Сдружение "Наследство - Брацигово" си поставя да цел да работи за възстановяването на уменията за работа със стари техники и технологии като по този начин да подпомага формирането на Образователен център за архитектурна и строителна реставрация в град Брацигово. 

През тази година се проведоха две практически работилници се съсредоточиха върху две основни задачи. За изработването на каменни корнизи, които да попълнят липсващите участъци от стрехата на Маазата , както и обучение в техниките за приготвяне и работа с т.нар. "горещ хоросан“ като с приготвените разтвори възстановиха фигурите на част от стените в къщата, допълва арх. Младен Китов.

Целия разговор с Младен Китов ще чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27