Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Некоректни сайтове - как да ги разпознаем?

Снимка: Pixabay.com

От години търговците обявяват “Черен петък“ не само през последния петък на месец ноември, говорят за “Черна седмица“ и дори “Черен месец“. Онлайн магазините се надпреварват да примамват клиенти с най-различни промоции.

За какво е важно да внимаваме, ако сме решили да купим подарък, или нещо за себе си по време на кампанията за голямото пазаруване?

“Винаги трябва да проверяваме кой е търговецът, от който искаме да купим нещо. Не само сега, но сега трябва да сме особено бдителни. Има огромни количества стоки, които ни заливат отвсякъде, като намаления и изгодни сделки “, казва в ефира на “Нашият ден“ Соня Спасова от “Европейския потребителски център“:

“Не на всички сайтове има подобни знаци, но за всички електронни магазини, които предлагат стоките си в ЕС, е задължително да има информация за фирмата, която стои зад този онлайн търговец.

Това означава – наименование, адрес, начин за връзка, имейл и телефон. Когато разглеждаме сайта и попаднем единствено на контактна форма, ще ни бъде много трудно да се свържем с търговеца, не само заради  оплакване, а и при нужда за уточняване на размери, цветове и т.н. Задължение на потребителя е да провери каква е фирмата, която му предлага стоката. Така ще избегне неприятни изненади“.

Обратна връзка…

“Това, че няма форма за обратна връзка на сайта, не означава винаги, че търговецът е некоректен, но може да подскаже, че трябва да се внимава повече. Добре е да се провери дали е оставен отзив във форуми и в интернет сайтове. Има различни безплатни търсачки, чрез които можем да проверим и кога е създаден този сайт, както и дали има натрупани негативни коментари“, казва още Спасов:

Няма списъци с некоректни сайтове. В различните държави се създават подобни сайтове за конкретните държави, неофициални списъци т. нар. “стена на срама“, които по някакъв начин информират потребителите, че даден търговец е постъпил некоректно, но няма списък, в който  може да се провери“.

Къде да проверим?

“Ако потребител се съмнява, дали иска да бъде проверен, може да провери в Търговския регистър на съответните държави за информация за фирмата. Ако някой иска да си купи кола, или нещо, което е по-голямо и влага повече пари в тази покупка, например. Ако потребителят не е доволен от стока, която е купил или поръчал от търговеца извън България в рамките на ЕС, може да се обърне първо към търговеца с искане за съдействие и ако не получи такова, може да се обърне към Европейски потребителски център в България, нашите услуги са безплатни“, казва още Спасова и подчертава:

Ако става въпрос за търговец в рамките на България, може да се обърне за съдействие към Комисия за защита на потребителите“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спас Спасов

Спас Спасов: Ние вече сме в автократичен режим и в момента той укрепва позициите си

Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..

публикувано на 12.07.25 в 08:55
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..

публикувано на 11.07.25 в 14:35
д-р Деян Драгиев

Закон за несъстоятелност на физическите лица – ще бъдат ли защитени интересите на гражданите?

Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..

публикувано на 11.07.25 в 12:40

Ако паметта избледнява, дали вината изчезва?

История, памет  и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..

публикувано на 11.07.25 в 12:05