Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Населението на Земята достига 8 милиарда души

Доц. Надежда Илиева: България е на трето място по неблагоприятни темпове на нарастване на населението

Африка е континентът, който нараства най-бързо през последните десетилетия

| обновено на 15.11.22 в 11:51
Снимка: Ани Петрова

Според прогнозите на ООН родено днес някъде по света бебе ще бъде 8-милиардният жител на планетата, предаде АФП.

"Този важен момент е повод да отпразнуваме разнообразието и напредъка, като същевременно отчитаме споделената отговорност на човечеството за планетата", заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

ООН обяснява този ръст с човешкото развитие - хората живеят по-дълго благодарение на подобренията в общественото здраве, храненето, личната хигиена и медицината.

Ръстът е резултат и от по-високата раждаемост, особено в най-бедните страни в света - повечето от които са в Африка на юг от Сахара - което излага на риск техните цели за развитие.

“В последните години на ХХ век започва едно много бърза нарастване на населението. Тук изниква проблемът с липсата на ресурси и неговото неравномерното разпределение в отделните региони“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Надежда Илиева от БАН и допълва:

“Населението не е само производител на материални и духовни блага, то е и потребител. За мен това е доста обезпокояващо. Само през ХХ век населението на света е нараснало от 1 млрд. 650 млн. души на 6 млрд. През 2022 г. темповете на нарастване са около 0,84% годишно. Населението на света годишно се увеличава със 67 млн. души.

Ако погледнем промените в динамиката на населението в ретроспекция, чак през 1500 г. хората достигат половин млрд., 1804 г. 1 млрд., 1930 г. – 2 млрд. След това намаляват годините до увеличаването на населението до следващия милиард. 1960 г. то е 3 млрд., само след 14 г. достига до 4 млрд.“

“Най-големият проблем в съвременността е много бързото увеличаване на населението в най-бедните региони на света. Темповете на нарастване или на намаляване на населението са много тясно свързани с нивата на социално-икономическо развитие на едно общество.  Много от хората си мислят, че Азия излиза на първо място. Напротив, Африка е континентът, който нараства най-бързо през последните десетилетия“, посочва още тя.

“Другият проблем е неравномерното население в рамките на самите континенти. Има региони с над 1000 души на кв. км. Това са основно Индия и Китай. На другия полюс е Европа и мястото на Българи в тази демографска ситуация – тя е на трето място по най-неблагоприятни темпове на нарастване на населението. Страната е изпреварена единствено от Литва и Латвия“, подчертава още доц. Илиева в ефира на “Нашият ден“.

Според прогнозите на ООН населението ще продължи да нараства до около 8,5 млрд. души през 2030 г., 9,7 млрд. души през 2050 г. и ще достигне своя връх около 10,4 млрд. души през 80-те години на ХХI век.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39