На 16 ноември 1996 г. на Общо събрание на ООН е приета Декларация за принципите на толерантността. Като член първи е залегнала дефиницията на това що е толерантност.
Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за проява на човешката индивидуалност.
“Егото, с което се събуждаме, отваряйки очи, ни кара да се стремим да бъдем харесвани. Толерантността е път към любовта, а любовта е висшата категория, която се опитваме да достигнем с действията и мислите си, които пораждат нашите действие. Тя може и да ни развесели, и да ни натъжи, зависи от нашата лична гледна точка“, казва в ефира на “Нашият ден“ художникът, певец и философ – Андрей Янев и допълва:
“Първо, трябва да бъдем толерантни към себе си, защото нещата, които не харесваме в себе си и искаме да променим, ни карат да бъдем толерантни към своите недостатъци. След това започваме да бъдем бдителни за нещата, които не ни харесват и искаме да бъдем добри. След това започваме да бъдем толерантни дори към своите близки и действия“.
“Толерантността е един много добър манипулативен инструмент. В днешно време това се използва много добре, защото сме свидетели на това, което се случва около нас. Едното се нарича агресия, другото износ на демокрация. Това нещо поражда различни мисли и обърква всеки едни от нас“, посочва още той.
Според него “човечеството е толерантно към това, което му е изгодно според политиката, която в момента е необходимо да бъде прокарана“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg