На 11 ноември се отбеляза точно век от рождението на Кърт Вонегът (1922-2007) – велик, ексцентричен, многожанров гигант сред майсторите на световната литература. По този повод на български излезе юбилейно издание на неговата най-популярна книга "Кланица пет, или Кръстоносният поход на децата". Тя е сред най-обичаните и влиятелни творби на писателя – полуавтобиографичен, антивоенен роман и става бестселър още с публикуването си през 1969 година. Включена е и в списъка на "Тайм" за стоте най-добри англоезични романи на ХХ век.
Новият том на "Кланица пет" е в познатия превод на Владимир Филипов, а корицата на Милена Вълнарова е част от библиотечното ѝ оформление на колекцията от книги на модерния класик. Това издание се отличава и с послеслов от писателя Салман Рушди – страстен поклонник на Вонегът. Текстът му е част от лекция, изнесена през април 2019 г. в Индианополис по повод 50-годишнината на "Кланица пет" и се превежда за първи път на български от Владимир Германов.
В годината, в която празнуваме 100 години от рождението на Вонегът, се навършват и 15 от неговата смърт. Безмилостният му сарказъм срещу презумпциитена управляващия елит липсват особено много днес, но наследството му издържа изпитанието на времето. Неговите творби продължават да се преиздават по цял свят. На книжния ни пазар вече са новите издания на български език и на книгите му "Механично пиано", "Сирените на Титан", "Майка нощ", "Котешка люлка" и "Синята брада", а през 2023-та ще излязат още от творбите му.
Гергана Рачева представи новото издание на романа "Кланица пет" в рубриката "Литературен наблюдател". Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с нея в "Артефир".
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg