Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Наталия Темелкова

Защо заболеваемостта от диабет непрекъснато нараства?

Световен ден на диабета
Снимка: @pixabay

Наскоро проведени проучвания показват, че пациентите с диабет в България са  около 519 000. Предполага се, че други 134 000 не знаят, че имат, а над 230 000 са в състояние на пред диабет. Това е изключително тревожна статистика в резултат на обездвижването, наднорменото тегло, на тежкия стрес и липсата на достатъчно навременна профилактика. Очакванията са този процес да прогресира, посочва в "Нашият ден" д-р Наталия Темелкова, ендокринолог в Александровска болница.

"Диабетът се развива тихо, безсимптомно, но последиците са в значително увеличаване на честотата на сърдечно съдовите заболявания, усложнения на бъбречните, на очните и различни други проблеми, които във времето създава, това заболяване“, твърди Темелкова.

Доброто лечение на захарния диабет е сложен и комплексен процес. Според д-р Темелкова хората с диабет тип 1 са много по-малко на брой, те имат недостиг на инсулин и обичайно не се наблюдава наднормено тегло. В 80% от случаите на диабет тип 2 са хора с наднормено тегло. При тях не се говори за диета, а за начин на живот и хранителна терапия.
През последните години се налага нуждата от комплексна метаболитна грижа, която включва контрол на кръвната захар, артериалното налягане, понижаване на стойностите на холестерола, редуциране на телесното тегло и намаляване на рискови фактори като вредни навици.

"Голямата грешка, която продължават да правят хората с диабет е, че мерят само сутрешни стойности, което в много случаи не е достатъчно", казва д-р Темелкова.

И допълва, че новите медикаменти за диабет тип 2 имат многопосочен ефект. Не са само намаляват кръвната захар, но доста от тях водят и до редукция на тегло, което е много сериозен плюс и подобряват липидния профил. Новите групи медикаменти повлияват на бъбречното увреждане и промените в сърцето.  

Масовият скрининг за диабет трябва да започне след 35-40 години. Но, вече се среща диабет тип 2 при деца и трябва индивидуално да се прецени, като се вземат предвид степените на скрининг.

Целия разговор с д-р Наталия Темелкова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45