Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Дончо Етугов:

Как да се грижим за кожата през зимата ?

Студените месеци са времето за разкрасителни процедури

Снимка: @pixabay

Студеното време е безмилостно към кожата, тъй като я изсушава и може да причини сърбеж и раздразнение. От студа кожата загрубява, а топлината на закрито изсмуква влагата от нея и я изсушава. За правилната грижата през зимните месеци в "Нашият ден" разказва доц. д-р Дончо Етугов, дерматолог, главен асистент в Катедрата по дерматология и венерология на Медицинския университет – София.

"Кожата е най-достъпния и най-видимия орган, който можем да прочетем като книга. Това, което организмът излъчва като сигнали. Дерматологията е диагностична специалност и в помощ на останалите специалности и с нея можем да предвидим първите признаци на еднокринологични заболявания, инфекциозни и злокачествени, на обменни", посочва доц.д-р Етугов.

И допълва, че през зимата е добре откритите части да са добре хидратирани и да се избират богати на липиди алкални продукти, които да възстановят водно-липидната мантия. Продуктите, които се използват, трябва да бъдат по-плътни, да имат по-добра хидратация и по-добра защитна функция.

"Колкото е по-суха кожата, толкова по-плътен да е продукта и колкото е по-мазна кожата да се използва по-умерено мазен продукт", посочва дерматологът.

Хигиенната грижа се променя според сезона. В студените месеци не се препоръчва измиването на кожата със силни активни детергенти, ако говорим за кожата на лицето сапун и душ гелове, които разпрашават на малки частички и разрушават липидния слой и кожата се изсушава. Хубаво е и през зимата да се използват мицеларни разтвори, измиване само с вода.

Според експерта през зимата, трябва да се грижим да не обезмасляваме кожата. Изострят и болестите на съединителната тъкан при които имаме засягане на кръвоснабдяването, това са склеродермия и някои форми на лупус, при които поради самия патологичен процес, съдовете са стеснени и не доставят достатъчно количество кръв най-вече в крайниците и в периферията, допълва експертът.

 "Всички процедури, които са свързани с нарушаване на повърхността на кожата, това са лазери, пилинги и процедури, които отнемат част от повърхностния слой от епидермиса, могат да стимулират образуването на кожен пигмент. Рискът един такъв пациент да пигментира през зимата е много по-минимален“, посочва доц. Едухов.

И припомня, че и през зимата, трябва да използва слънцезащитен крем с подходящ защитен фактор.

Повече за грижата за кожата през студените месеци можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26

"Грийнпийс" - България набира участници за обучение за създаване на енергийни общности

"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..

публикувано на 04.12.24 в 08:35

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33