Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Дончо Етугов:

Как да се грижим за кожата през зимата ?

Студените месеци са времето за разкрасителни процедури

Снимка: @pixabay

Студеното време е безмилостно към кожата, тъй като я изсушава и може да причини сърбеж и раздразнение. От студа кожата загрубява, а топлината на закрито изсмуква влагата от нея и я изсушава. За правилната грижата през зимните месеци в "Нашият ден" разказва доц. д-р Дончо Етугов, дерматолог, главен асистент в Катедрата по дерматология и венерология на Медицинския университет – София.

"Кожата е най-достъпния и най-видимия орган, който можем да прочетем като книга. Това, което организмът излъчва като сигнали. Дерматологията е диагностична специалност и в помощ на останалите специалности и с нея можем да предвидим първите признаци на еднокринологични заболявания, инфекциозни и злокачествени, на обменни", посочва доц.д-р Етугов.

И допълва, че през зимата е добре откритите части да са добре хидратирани и да се избират богати на липиди алкални продукти, които да възстановят водно-липидната мантия. Продуктите, които се използват, трябва да бъдат по-плътни, да имат по-добра хидратация и по-добра защитна функция.

"Колкото е по-суха кожата, толкова по-плътен да е продукта и колкото е по-мазна кожата да се използва по-умерено мазен продукт", посочва дерматологът.

Хигиенната грижа се променя според сезона. В студените месеци не се препоръчва измиването на кожата със силни активни детергенти, ако говорим за кожата на лицето сапун и душ гелове, които разпрашават на малки частички и разрушават липидния слой и кожата се изсушава. Хубаво е и през зимата да се използват мицеларни разтвори, измиване само с вода.

Според експерта през зимата, трябва да се грижим да не обезмасляваме кожата. Изострят и болестите на съединителната тъкан при които имаме засягане на кръвоснабдяването, това са склеродермия и някои форми на лупус, при които поради самия патологичен процес, съдовете са стеснени и не доставят достатъчно количество кръв най-вече в крайниците и в периферията, допълва експертът.

 "Всички процедури, които са свързани с нарушаване на повърхността на кожата, това са лазери, пилинги и процедури, които отнемат част от повърхностния слой от епидермиса, могат да стимулират образуването на кожен пигмент. Рискът един такъв пациент да пигментира през зимата е много по-минимален“, посочва доц. Едухов.

И припомня, че и през зимата, трябва да използва слънцезащитен крем с подходящ защитен фактор.

Повече за грижата за кожата през студените месеци можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15