За подвеждащо минималистичната изложба "Възстановяване на паралакса" в "Нашият ден“ разказва кураторката Снежана Кръстева. Това е първата ретроспективна изложба на норвежкия художник Ларс Нордби, който живее и работи през последните години разделен между Норвегия и България. Той има галерия във Велико Търново. Той е един от активните членове на културния живот на този град, изпълнен с история.
Едноименната инсталация представя три пърформативни творби, които авторът прави между 2016 и 2018 г. Те са пресъздадени в пространството на галерия "Институт за съвременно изкуство - София" чрез различни елементи като фалшиви стени, насекомо-убиващи ултравиолетови лампи, както и средства на театрализацията.
"Направили сме нова инсталация от рециклирани подходи и стратегии и се получи нещо изключително. То е много минималистично , но в тази инсталация се съдържат много неща", допълва Снежана Кръстева.
Идеята за театралността предлага цял набор от наблюдения върху въпроси като реализъм срещу илюзия, автентичност и право на избор, манипулативност, способност/ресурс и освободеност, както и върху по-малко забележимите идеи около идентификацията и нейната механика – тема, постоянно присъстваща в художествената практика на Ларс Нордби.Изкуството в контекста на конфликтите
Онова, което трябва да знаем за Снежана Кръстева е, че получава степен на бакалавър със специализация китайски език в Университета на Нанкин и степен магистър със специализация кураторство в Голдсмитс-колидж, Лондон. През 2004-2007 ръководи галерията "Арт-проекти, Пекин — Токио", след което започва работа в Уленс Център за съвременно изкуство – Пекин (2007-2009). В последствие е куратор на лондонския арт-център "Изкуство в метрото", където реализира серия проекти в публичното пространство. От 2013 г. работи като куратор в МСИ "Гараж" в Москва.
В контекста на конфликтите завръщането на Снежана Кръстева всичко се преобръща за няколко дни. Споделя, че възстановяването ще отнеме много повече време. За това завръщането в България е по-дълго срочно. Тя е артистичен директор на "Триеналето за съвременно изкуство от Източните Балкани", което ще се проведе в България през 2024 г.
"Това е амбициозен проект в който са поканени четирима чуждестранни куратори. Ще работим и с много местни куратори, художници. Въпросът е малко амбициозен, биеналето да бъде децентрализирано, да не е само в София. Това трябва да се случи в няколко града – Велико Търново, Русе и Варна“, твърди Снежана Кръстева.
Китай и съвременното изкуство
"В Китай бурно се развива съвременното изкуство и там има бум на екзотичността. Пазарът на изкуство е много развит. Галерии, музеи независимо от цензурата се развиват бурно“, посочва кураторката.
Посланието"Силата на съвременното изкуство да създаде мини реалност, която да е асистирана и да има някакви отношения към мира в някакъв мини формат. И да минем през всичките емоции през които можем да минем“, казва Снежана Кръстева.
Целия разговор със Снежана Кръстева можете да чуете в звуковия файл.
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското кино в България, като всяка година се показват най-новите и интересни филми от различни европейски страни. От 31 май до 4 юни фестивалът ще предложи богата и внимателно подбрана селекция от 54..
Вярвам, че изкуството притежава силата да променя хода на времето – да го спира, връща, забързва. Портретният жанр е именно едно от сечивата, чрез които това се случва. Портретът е следа от среща, памет за създадена връзка. В "Отвъд портрета" – замислен преди 20 години като поредица от акции, предмет на тази памет е специалната връзка между художник,..
Мария Куманова е българска писателка и поетеса. Завършва магистратура по творческо писане в Нов български университет. Дълги години е част от творческия колектив "Писатели без книги", където произведения на неиздавани автори се четат от техни колеги. Гост е на редица писателски събития в страната. Свои творби публикува в "Литературен вестник",..
Радослав Чичев, водещ на предаванията "Аларма" и "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев", представя в "Нашият ден" новата си стихосбирка "Лоно". Нейната официална премиера предстои на 11 юни в галерия "Кредо Бонум“. За себе си Чичев споделя: "Обичам радиото. Обичам музиката, театъра, изкуствата. Обичам семейството си, приятелите си."..
Регионалният исторически музей в град Габрово подготвя поредица от събития, свързани с честването на няколко годишнини – разказва в "Нашият ден" Христинка Шепелева . На 5 юли с вход свободен ще се състои исторически фестивал в местността "Градище". С празника ще бъдат отбелязани 165 години Габрово – град, 142 години исторически музей –..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg