Всяка година през ноември Берлин изживява вълнуващи срещи, вдъхновени от науката и най-големите предизвикателства пред света и човечеството.
Безкрайното любопитство и неуморната страст към познанието създадоха вдъхновяващата атмосфера на Falling Walls Science Summit – срещата която събира изследователи и експерти с представители на бизнеса, обществеността и политиката. Докато учени, изследователи, мислители, артисти изграждат мостове помежду си за по-отворен, по-мирен и по-устойчив свят, публиката е ангажирана по иновативни и въздействащи начини.
Falling Walls Science Summit срещата за наука "Падащи стени 2022" (до 2020 г. срещата се нарича "Конференция на падащите стени") е основана през 2009 г., за да отбележи 20-ата годишнина от падането на Берлинската стена. Фондация Falling Walls е основана през 2010 г. като уникален глобален център, свързващ науката, бизнеса и обществото. Целите на ежегодната среща са даването на гласност на решения за бъдещето на човечеството и Земята.
Рушащите се бетонни блокове на Берлинската стена белязаха зората на нова ера на свобода, разбивайки физическите и невидимите бариери на 9 ноември 1989 г. Фондация Falling Walls превърна този емблематичен образ в организация, посветена на мисията да събира заедно онези, които събарят следващите стени в науката и обществото. Falling Walls е непрекъснато разрастваща се мрежа от най-амбициозните и далновидни умове от целия свят.Кои са следващите стени, които ще паднат? Това беше мотото на тазгодишната среща в Берлин, на която нямаше представители на българската наука.
Всяка година през март Фондация Falling Walls изпраща покани за номинации до университети, изследователски институции и научни организации по цял свят да номинират учени в 10 научни дисциплини.
Всяка категория има жури, което преглежда кандидатурите и избира участниците, един от които във всяка категория става лауреат за Научен пробив на годината.
Програмата на срещата на високо равнище се предава на живо безплатно и включва ексклузивни онлайн формати – на семинари, конференции, кръгли маси, работилници, по време на които публиката участва чрез чат на живо.
Онлайн участниците бяха над 35000 от над 30 държави, а посетителите на живо – над 2000 души.
FootPrint Coalition – организацията, създадена от актьора Робърт Дауни Джуниър има нов център, където водещи учени споделят своите изследвания и се ангажират директно с публиката. Специална онлайн платформа на организацията пък предоставя бързи безвъзмездни средства в размер на от 5000 до 20000 долара на учени и изследователи, работещи върху технологии, борещи се с кризите в климата и биоразнообразието.
Falling Walls раздаде награди за "Научен пробив на годината 2022" в категориите: ангажираност в науката, стартиращи научни стартъпи и нови таланти.
В категорията Falling Walls Engage (Научна ангажираност) се отличават проекти, които насърчават трансфера на научни знания, укрепват научната комуникация и включват обществото в научните процеси. Бяха представени 193 проекта от 66 държави.
Голямата награда за ангажираност в науката отиде при Анна Берти Суман и нейния проект Sensing for Justice – италиански проект,който изследва потенциала на местния мониторинг на околната среда като източник на доказателства в съдебни спорове за екологично правосъдие и като инструмент за екологично посредничество.
Специална награда за приобщаващ научен ангажимент взе Кари Бойс от Канада за проекта Science Is a Drag – първото драг шоу в света с изцяло научна тематика, създадено, за да предизвиква цис - хетеро стереотипите и да осигури безопасна платформа за LGBTQIA+ учени и научни комуникатори. Очаквайте скоро по програма "Христо Ботев" интервю с Кари Бойс.
Категорията Falling Walls Ventures (научни стартиращи предприятия) отличава стартиращи идеи, които съчетават по най-добрия начин научно-изследователската експертиза с предприемачески постижения.
Сред представените 25 проекта бяха бърза и ранна диагностика на редки заболявания, хранене на бъдещето и нови методи за производство на месо и протеини и софтуерни решения за ускоряване на научно-изследователската и развойна дейност със специален фокус върху фармацевтиката.
Наградата "Пробив на годината за научни стартъпи" беше присъдена на QPhox – стартираща компания от Нидерландия, която работи върху първия квантов модем, който ще помогне за мащабирането на квантовите компютри и свързването им в бъдеща квантова интернет мрежа.
В категорията Emerging Talents (Falling Walls Lab) наградата "Falling Walls Breakthrough of the Year" се дава на студенти и професионалисти в ранна кариера за новаторски идеи.
80 млади изследователи и предприемачи от 54 страни представиха революционните си идеи, справящи се със съвременни предизвикателства като: справедливостта на ваксините, глобалното затопляне и проследяването и премахването на космически отпадъци. Победителят Саша Найду спечели голямата награда с представянето на проекта си: Breaking the Wall of Acid Mine Drainage. Проектът преодолява замърсяването на водите и загубата на земя, свързани с минни дейности като използва отпадъчни продукти от рафиниращия и селскостопанския сектор за пречистване на минни отпадъчни води, което води до богата на хранителни вещества утайка, която се използва в земеделието.
Ема Хорн от Кейп Таун, Южна Африка, спечели второ място за проекта: Breaking the Wall of Tile Manufacturing. Работата на Ема изследва първия 3D принтер за подвързване на биоплочки. Отпечатването на устойчиви и естетични био-плочки е много мащабируемо и изисква пренебрежимо малко влагане на енергия. Аюши Чаухан от Индия,спечели трето място за работата си: Breaking the Wall of Tuberculosis. Проектът се занимава с липсата на достъпен инструмент за правилно наблюдение на случаите на DR-TB - устойчива на лекарства туберкулоза и работи върху ново поколение преносими устройства, които ще позволят бързото откриване на точкови мутации, отговорни за DR-TB.
Чуйте повече от разговора на Василена Мирчева с Ася Чанева.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg