Образователната платформа "Как се пише“ навърши 10 години и отправи предизвикателството "10х10 важни правила в българския език“. Има ли връзка между езиковата култура, културата на паметта, съхранението на наследство и качеството на образованието – в "Нашият ден" разказва създателката на сайта д-р Павлина Върбанова.
"Езикът съхранява толкова много пластове и памет в себе си, че ние понякога дори не си даваме сметка, а понякога не знаем кое на какво се дължи“, посочва филологът.
При произнасяне на поздрава "Добър вечер" много хора усещат, че има нещо неправилно в тази фраза, защото думата "вечер" е от женски род, но защо казваме "добър"? Защо прилагателното в този случай е в мъжки род? Някога много отдавна думата "вечер" е била от мъжки род в старобългарския език. Това е един от малкото случаи, в които думата е променила своя граматичен род. Старото съгласуване се е запазило в този поздрав", припомня д-р Павлина Върбанова.
"Виртуалният начин се пренесе в непосредствено общуване и това е много притеснителен факт. Не бива виртуално да се употребяват думи или изрази, които биха били несъвместими в случаите, когато общуваме лице в лице с някого.
За българския език, не само в училище се говори с повелителен тон. Много по-продуктивно би било да се обяснява, защо това е така или защо се допускат дадени грешки, защо е добре да се спазват правилата", посочва филологът.
Според нея, ако децата разберат смисъла на правилата, вероятно ще са по-склонни да ги спазват. Когато спазваме правилата, ние се придържаме към определен стандарт в общуването. И когато в дадена сфера на познанието, когато се придържаме към определени стандарти, всичко става по-лесно и много по-бързо се обработва информацията.
В края на 2023 г. се очаква официалният правописен речник да бъде достъпен онлайн. В момента той съществува само на хартия. Ясно е колко хора биха прибегнали до справка в хартиен речник в днешно време.
"На българското общество липсва културата на потребление на информацията. Липсват му механизмите, чрез които да стигне до достоверната информация“, коментира д-р Върбанова.
Образователната платформа "Как се пише“"Няма как този сайт да изпълнява ролята на официален правописен речник или да го замести, но поне човек да провери онези думи, при които най-често се допускат грешки. Да може да види онези правила, които са най-важни в българския правопис, граматика и пунктуация. Сайтът тръгна с 850 публикации, сега те са над 3300. За тези 10 години информацията се умножи“, споделя д-р Върбанова.
Последната реализирана инициатива е оповестяването на10 групи по 10 правила за 10 дни. Представени са общо 100 правила за правопис. За всяка група има задача с правописен проблем. Едната е по-лесна, другата – по-трудна, със затворени отговори.
Последната правописна реформа в българския език се е състояла през 1945 г. Тези 80 години са доста дълъг период, в който нищо съществено не се е променило в българския книжовен език.
"Време е да се замислим какво да осъвременим в българските книжовноезикови норми, така, че те да не изостават толкова драматично от говоримия език", напомня д-р Върбанова.
Правописната култура е лична култура, езиковата култура е въпрос на лично усилие.Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg