През месец декември почитателите на една пленителна музика и оригинален танц, за пореден път ще отбележат Световния ден на тангото – 11 декември. Датата е избрана неслучайно, защото на този ден са родени двама от най-емблематичните представители на тази „житейска философия”. Карлос Гардел – роден през 1890 година – певец, композитор, актьор, и Хулио Де Каро – роден през 1899 година – цигулар и композитор. Двамата популяризират и пренасят страстта и магията на тангото по целия свят.
Както всичко красиво и създаващо радост за човека, макар и понякога за кратко, така и тангото е споходено от крайно противоположни мнения и отношение. От сладостното усещане, че някой те харесва и танцовата страст те понася някъде из облаците, до отвращение и ненавист и към танца и към танцьорите…
Още през първите десетилетия на 20 век влиятелни монархически фигури дават да се разбере, че тази нова танцова мания не само не заслужава внимание, но е и вредна за обществения морал. Германският кайзер Вилхелм забранява на своите придворни да се докосват до този танц, което прави и император Франц Йосиф във Виена, като забранява на войниците да танцуват танго, докато са във военна униформа.
Интересна е историята, в която се разказва за първите срещи на Папа Пий X с магнетизма на тангото. Най-напред го заклеймява като неблагопристоен танц, но любопитството надделява и той кани в Папския дворец двойка танцьори, която представя пред Светия отец един стилен танц и вълнуваща музика. Малко след това клеймото е премахнато и танго общността получава одобрението на Папа Пий X.
Музикалният ритъм, който докосва сърцето, и движенията на телата, разпалващи въображението, може би нямаше да имат това влияние без мелодичността на бандонеона – основния музикален инструмент в танго стихията. Създаден е в Германия и добива огромна популярност в Аржентина. И само на пръв поглед наподобява акордеона, защото звукът му е като приглушен звук на орган, но въздействието му е на „разказвач“ на истории, което прави неговата музика запомняща се и обичана.
Иво Парушев, нашият гост в предаването, сподели любопитни факти за най-известния музей в Буенос Айрес, посветен на тангото. Разказа и интересни моменти от историята на този танц и музика, като начин на живот.. През 90-те години, по време на следването си в университета в Оксфорд, Великобритания, Иво Парушев открива аржентинското танго и то бързо става негово основно хоби. Започва да колекционира танго музика и обича да танцува за удоволствие… Организира културни събития в областта на музиката и танца и с неговото дейно участие, на 11 декември в зала "България", се организира концерт с музика от репертоара на танго оркестъра на Освалдо Пулиезе. Днес г-н Парушев живее в Швейцария, но всяка година не пропуска да се върне в България по повод отбелязването на Световния ден на тангото.
Повече информация за събитието на 11 декември 2022 г. и за историята на тази „житейска философия“, е публикувана на сайта www.diadeltango.com.
Снимки – diadeltango.com и Божидар Любенов
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg