"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 14 до 20 ноември. Това са някои от акцентите в предаването от 20 ноември:
На 12 ноември Държавна опера Русе представи премиерата на операта „Лястовичката“ от Джакомо Пучини. Италианската премиера на операта в три действия е на 2 юни 1917 г. в Teatro Comunale, Болоня, а световната е на 27 март, 1917 г. в Théâtre de l’Opéra, Монте Карло. Двете премиери се посрещат с ентусиазъм, но операта не се радва на популярност и дълги години отсъства от репертоара на оперните театри. Интересът към нея се възражда през 21 век
Новата стихосбирка на украинската поетеса Ия Кива "Свидетел на безименност" излиза за първи път на български език в превод на Денис Олегов и ще бъде представена на Панаира на книгата през декември. В книгата си Ия Кива пренася читателя на бойното поле на живота. „В тематичния пъзел на поезията си Ия Кива вплита психическите травми на непоносимото военно време, не спестява нищо от насилието и страданието на човека. Не пропуска и болката по изгубения дом (най-вече в цикъла "Хората от Донбас"), както и мястото и правата на жените в съвременния свят“ – отбелязва за нея литературната критика.
На 17 ноември стартира „Киномания 2022". Фестивалът беше открит с гала прожекция на българския филм "Майка" с режисьор Зорница София. Програмата ще продължи до 4 декември и включва няколко тематични линии, сред които „Детска Киномания“ и селекцията от седем авторски филма във „Фестивала на френския филм“.
На 9-и ноември в голямата зала на Съюза на българските художници на "Шипка" 6 бе открита груповата сценографска изложба „Драматургия на пространството“. Тя представя творби на над 30 художници.
Този петък, събота и неделя в 13 града се проведе десетото издание на "Нощ на театрите" с девиз „През девет нощи в десетата“. Програмата на европейската инициатива събра над 100 събития от различни театрални жанрове, а съботната вечер предложи най-голям избор от представления.
Като продължение на същата инициатива в София във вторник и сряда ще гостува легендарният спектакъл на Словенския Младежки театър “Проклет да е предателят на отечеството” с режисьор “лошото момче” на Балканите, режисьорът Оливер Фърлич.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 20 ноември.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg