Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

SCI-HIGH или научният подход за решаване на практически проблеми

Фондация" SCI-HIGH"
Снимка: @scihighbg

SCI-HIGH е извънкласно занимание. То залага на проблемно-базираното учене и има за цел да допълни учебните уроци по науки, математика, информатика и технологии с практически занимания, които водят до усвояване и прилагане на научния подход. Специални интерактивни образователни сесии целят да постигнат измерими резултати и се провеждат като извънкласно занимание. 

Как научното мислене и неговите практически приложения могат да се усвояват извън училищна среда в "Нашият ден“ коментира Ренета Богданова, управляващ директор на фондация "Sci-High".

Ренета Богданова, фондация Sci-High

Всяко трето дете има проблем да различи истина от факт и да приложи знанията си в някакъв реален проблем. Ето защо през 2019 г. със съмишленици създават фондацията.

"Една норма, която присъства в европейската образователната система. Научните фестивали и научните клубове се случват във всяко едно училище. Защо в българското училище да няма научен клуб?", посочва Ренета Богданова.

Според нея училището трябва да се превърне в средата, в която учениците харесват, т.е. това е не мястото, където аз отивам и един учител ми разказва някаква история. Това е място, където аз мога да допринеса.

Учители се обучават, за да направят съответния клуб в училището, работят по специална програма и накрая на всяка година се провежда национален фестивал. Партньори на фондацията в момента са 7 училища, но по програмата са обучени 10 училища. В София фондацията работи с Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов", 97 СУ “Братя Миладинови“, 119 СУ ”Акад. Михаил Арнаудов“. В Хасково работим с две училища, както и в Козлодуй, Враца и Кнежа", допълва Ренета Богданова.

Методологията SCI-HIGH се основава на проблемно-базиран подход, интерактивни часове и практически занимания, а учениците работят в малки екипи от по двама-трима. Цели ученето да се случва чрез преживяване и да е водено от естественото любопитсво на учениците, като учителят е там в ролята на модератор – за да ги насочва към инструменти, с които да си служат в изследванията си.

"За втора учебна година си партнираме с фондация "Sci-High" в рамките на проекта "Еко шампиони“, който изпълняваме съвместно“, споделя Кристина Йорданова от фондация "Хало".

"Не очаквахме да постигнем такива резултати чрез тази методология за работа с деца тук на местно ниво и да активизираме местната общност", коментира тя.

Кристина Йорданова, председател на Фондация Хало

"Еко шампиони" цели да разпространи образователна програма, която повишава ангажираността на децата с проблемите на околната среда. Този проект се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП чрез Фонд "Активни граждани".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки -@scihighbg и @ @halongobg

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26