Прилепите често биват оприличавани на мишки, но всъщност те са отделен разред в клас бозайници. В света има над 1000 вида прилепи, което е близо една четвърт от всички бозайници. Прилепите притежават уникалната способност да летят и да се ориентират дори при пълен мрак, което им дава възможност да се адаптират към живот в кухини и пещери. Ориентират се в тъмното благодарение на ехолокация – издавайки звуци, недоловими за човека, с много висока честота, които се отразяват от предметите и когато отново достигнат до чувствителните уши на прилепите, създават една 3D картина на заобикалящата ги среда.
Прилепите виждат добре дори през деня, но поради липсата на врагове и повече храна са активни нощно време. Всички прилепи, срещащи се в България, са насекомоядни и изключително полезни, тъй като за една вечер изяждат огромно количество насекоми, които иначе биха нанесли щети на селскостопанските култури.
Прилепите са единствените активно летящи бозайници, много чувствителни към заобикалящата ги среда, определени като биоиндикатор, които отглеждат само по едно малко на година, и когато изпаднат в хибернация (зимен сън), са много уязвими.
Защо е важно да опазваме и да живеем в добросъседство с този не толкова добре познат и предизвикващ страх у повечето хора бозайник, какъвто е прилепът, и защо лошата им слава е само мит, разказва повече Емануела Радева, представител на НПО, занимаваща се с опазването на околната среда в България.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Уикипедия и личен архив
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg