Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Анна Кънева

Защо пълнолетните пациенти с вродени сърдечни малформации нямат адекватно лечение?

Необходими са регистър и референтен център за възрастни с вродени сърдечни аномалии

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Всяка година в България се раждат около 600 деца със сърдечни малформации. Възрастните хора с вродени сърдечни малформации оформят обособена група в кардиологията в резултат на успехите на детската кардиология и сърдечната хирургия през последните десетилетия. Това позволява на 80% от децата със сложни вродени аномалии да достигнат до зряла възраст. След навършване на 18 години за тях е необходима специализирана грижа. В България продължава да липсва регистър на пълнолетните пациенти с вродени малформации.

"Компетентната медицински грижа страда, защото това са много строго специфични заболявания и някои от тях много сложни, които изискват продължително обучение, високо ниво на квалификация за което кардиолозите за възрастни не са подготвени. Здравната система у нас не разрешава на детските кардиолози, които са поставили диагнозата, които са извършвали лечението до 18 годишна възраст да осъществят това и през зрелостта", посочва проф. д-р Анна Кънева, началник на Клиника по детска кардиология, в Националната Кардиологична Болница.

Тя припомня, че пациентите с вродени сърдечни малформации се разделят в три групи. Тук попадат простите вродени сърдечни малформации –или около 40% – и обикновено това са пациенти с  малки дефекти в предсърдната и камерната преграда, в артериалния канал, леко стенни стенози или кардиопатии, които са коригирани успешно по оперативен или неоперативен начин в детска възраст. Втората група пациенти са с умерено сложни сърдени малформации, които съчетават няколко дефекта, които са били лекувани оперативно или интервенционално. Но дефектите не са били отстранени. В тази група попадат около 30% от болните с вродени сърдечни малформации. В трета група попадат най-сложните, най-комплексните вродени сърдечни малфомации, при които са извършени множество многоетапни сложни интервенционални процедури или единственото лечение и било помощно функционално. Това са 30% от пациентите и техният брой нараства. Те трябва да се проследяват в специализирано звено.

"Детската кардиология до 18-годишна възраст е строго централизирана, високото ниво на диагностика, оперативното лечение, следоперативно проследяване се извършват на едно място в Националната кардиологична болница в Клиниката по детска кардиология и отделението по хирургия на вродени сърдечни малформации. След излизане от детска възраст тези болни стават пациенти на цялата кардиологична общност в страната", допълва проф. д-р Анна Кънева.

Европейското дружество по кардиология и сърдечните малформации

В далечната 1994 година към Европейското дружество по кардиология се създава работна група за възрастни със сърдечни малформации, която се бори за признаване и за качествено обгрижване на тези пациенти.

"Признаването на проблема с възрастните пациенти с вродени сърдечни малформации лежи в основата на европейския изпит по кардиология, който се провежда в рамките на ЕС и който България участва", казва проф. Кънева.

И допълва, че трябва да се подобри обучението на кардиолозите в областта на детската кардиология. Необходим е ефективно работещ референтен център, който да обгрижва възрастните пациенти с вродени сърдечни аномалии. И разбира се, НЗОК да разреши на детските кардиолози в доболничната помощ, да могат да преглеждат порасналите вече пациенти с вродени сърдечни малформации.

Целия разговор с проф. д-р Анна Кънева можете да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10