Всяка година в България се раждат около 600 деца със сърдечни малформации. Възрастните хора с вродени сърдечни малформации оформят обособена група в кардиологията в резултат на успехите на детската кардиология и сърдечната хирургия през последните десетилетия. Това позволява на 80% от децата със сложни вродени аномалии да достигнат до зряла възраст. След навършване на 18 години за тях е необходима специализирана грижа. В България продължава да липсва регистър на пълнолетните пациенти с вродени малформации.
"Компетентната медицински грижа страда, защото това са много строго специфични заболявания и някои от тях много сложни, които изискват продължително обучение, високо ниво на квалификация за което кардиолозите за възрастни не са подготвени. Здравната система у нас не разрешава на детските кардиолози, които са поставили диагнозата, които са извършвали лечението до 18 годишна възраст да осъществят това и през зрелостта", посочва проф. д-р Анна Кънева, началник на Клиника по детска кардиология, в Националната Кардиологична Болница.
Тя припомня, че пациентите с вродени сърдечни малформации се разделят в три групи. Тук попадат простите вродени сърдечни малформации –или около 40% – и обикновено това са пациенти с малки дефекти в предсърдната и камерната преграда, в артериалния канал, леко стенни стенози или кардиопатии, които са коригирани успешно по оперативен или неоперативен начин в детска възраст. Втората група пациенти са с умерено сложни сърдени малформации, които съчетават няколко дефекта, които са били лекувани оперативно или интервенционално. Но дефектите не са били отстранени. В тази група попадат около 30% от болните с вродени сърдечни малформации. В трета група попадат най-сложните, най-комплексните вродени сърдечни малфомации, при които са извършени множество многоетапни сложни интервенционални процедури или единственото лечение и било помощно функционално. Това са 30% от пациентите и техният брой нараства. Те трябва да се проследяват в специализирано звено.
"Детската кардиология до 18-годишна възраст е строго централизирана, високото ниво на диагностика, оперативното лечение, следоперативно проследяване се извършват на едно място в Националната кардиологична болница в Клиниката по детска кардиология и отделението по хирургия на вродени сърдечни малформации. След излизане от детска възраст тези болни стават пациенти на цялата кардиологична общност в страната", допълва проф. д-р Анна Кънева.
Европейското дружество по кардиология и сърдечните малформации
В далечната 1994 година към Европейското дружество по кардиология се създава работна група за възрастни със сърдечни малформации, която се бори за признаване и за качествено обгрижване на тези пациенти.
"Признаването на проблема с възрастните пациенти с вродени сърдечни малформации лежи в основата на европейския изпит по кардиология, който се провежда в рамките на ЕС и който България участва", казва проф. Кънева.
И допълва, че трябва да се подобри обучението на кардиолозите в областта на детската кардиология. Необходим е ефективно работещ референтен център, който да обгрижва възрастните пациенти с вродени сърдечни аномалии. И разбира се, НЗОК да разреши на детските кардиолози в доболничната помощ, да могат да преглеждат порасналите вече пациенти с вродени сърдечни малформации.
Целия разговор с проф. д-р Анна Кънева можете да чуете в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg