За фотографа Владислав Чанев улавянето на фотомигове и разказването на истории чрез тях е начин за за лично осмисляне на света. Обича да експериментира в различни фотографски жанрове, между които пейзажната и портретната фотография, а през последните години проявява задълбочен интерес и към видеографията. Чрез всички форми на визуалните изкуства обаче разказва най-вече родния си град Кюстендил и хората там. Убеден е, че човек може да разкрие магията на едно място най-добре тогава, когато то има корени в сърцето му.
Повече за фотографските си търсения и любовта към родния край Владислав Чанев споделя в предаването "Нашият ден“:
"Роден съм и израсъл в Кюстендил, като след кратко странство из пределите на България се завърнах отново тук, защото винаги според сезоните се сещах за определени кътчета от Кюстендилския край, където просто исках да бъда точно в този момент... Започнах с пейзажите, защото фотографията като че ли беше извинение и причина да бъда все по-често сред природата и в планината. Но от там нататък всяко нещо, което може да бъде снимано, започна да ми привлича вниманието и започнах да търся красивото и интересното в него; историята, която може да се разкаже за определен обект или място“.
Владислав Чанев споделя, че обикновено отива на дадено място с доста ясна предварителна представа какво иска да снима. Съобразява се с времето на деня, атмосферните условия и светлината, както и какво би могъл да включи в композицията. Не пропуска обаче да подчертае, че дори когато планира внимателно, не е възможно да предвиди всичко. "И точно най-вълшебните и магически снимки, които са ставали и най-популярни в социалните мрежи имат един елемент на изненадата, за който и аз не съм бил готов“.
Освен, че обожава да снима природни картини в околностите на Кюстендил, друг обект на фотографските му интереси са хората, чрез които може да бъде пресъздаден духът на региона. Едно от събитията, които отразява ежегодно е емблематичният за Кюстендил Празник на плодородието. Акцент в снимките му от там често е неподправената красота на жените в Кюстендилско. В пандемичната 2021 година, когато Празникът на плодородието е отложен, създава заедно с художника Евгени Серафимов изложбата "Есенните плодове на Кюстендил“, вдъхновена от непреходните платна на Владимир Димитров - Майстора, която представя български момичета в носии, държащи в ръце различни символи на плодородието.
„Това са абсолютно автентични кюстендилски момичета, повечето от тях живеят или в техните села, или най-много в Кюстендил. Те са една – бих казал – представителна извадка на красотата на момичетата и жените по нашия край , защото всяка от тях е уникална и различна и има своя характер. Всяка снимка се получи със свое собствено излъчване точно заради това, че и момичетата са уникални, на и кадрите са снимани на терен в съответното село. Фоновете са абсолютно от техните градини, къщо, улици и така нататък“.
Още от разговора с Владислав Чанев можете да чуете в звуковия файл.
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg