Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ани Торозова, "Анимус": Насилието се предава от поколение на поколение

Трябва да се създава култура на ненасилие, а общество е изключително толерантно по проблема домашно насилие

Снимка: multimedia.europarl.europa.eu

На 25 ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието срещу женитеСтатистиките сочат, че всяка четвърта българка е била жертва на насилие. Обществото ни често е свидетел на безпомощността на жертвите, на децата им, на целите им семейства. Защо е толкова трудно да се говори за профила на жертвата в "Нашият ден“, коментира Ани Торозова, психолог координатор на центъра "Зона закрила" към фондация "Анимус".

Протести в София и Пловдив в Международния ден за елиминиране на насилието над жени

"В нашето общество в много голяма степен сме изключително толерантни по отношения проблема домашно насилие. Винаги намираме някакъв начин да оправдаем собственото си бездействие в позицията си на граждани, когато сме свидетели на различни такива случаи. Независимо дали става въпрос за това, че в съседния апартамент се чуват писъците на съседката, която е в ситуация на домашно насилие. Или на публично място виждаме, че единият партньор проявява агресия спрямо другия", посочва Ани Торозова.

И допълва, че в българското законодателство, не само чрез Закона за защита от домашно насилие, но и със Закона за закрила на детето се казва, че: "Който стане свидетел волно или неволно на насилието над дето или в него присъствие се извършва насилие, е длъжен да сигнализира органите на реда“.

Жертвите трудно говорят за това, което са преживели по отношение на домашното насилие. От една страна, това е прикрито от страха и вината, която изпитват. Те много трудно избират да направят първата стъпка, за да потърсят помощ. От друга страна, нетолерантността на обществото се основава на схващания от типа, че жертвата е предизвикала подобно отношение спрямо нея.

През миналата 2021 г. бяха убити 20 жени, жертви на домашно насилие. Пандемията провокира на повърхността да изплуват много от тези случаи, както и че досега продължава да липсва единна статистика.

"Трябва да се създава култура на ненасилие, защото днешните деца са бъдещите възрастни. Насилието има свойството да се повтаря и да се предава от поколение на поколение", твърди тя.

Необходими са законодателни промени, които да осигурят бърза, ефективна и адекватна защита и подкрепа на пострадалите от домашно насилие лица или лица в риск, както и упражняване на превантивно и възпиращо действие върху извършителя на насилието. Както и достъпът до правосъдие да разшири кръга на лицата, пострадали от домашно насилие, които могат да търсят защита, увеличават се мерките за защита и се засилва ангажиментът на държавата по отношение на този изключително значим социален проблем.

"Психическият тормоз налага също така сериозно последици върху психиката на жертвите с оглед на това, че трайно уврежда усещането за значимост, за ценност, за самостоятелност и това може да доведе до много сериозни последици“, обобщава Ани Торозова.

Асоциация "Анимус" приключа работа по проекта "Активни срещу насилието над жени". В него 10 жени застават с лицата си, открито говорят за проблема и отправят своите послания към обществото.

Горещата телефонна линия за пострадали от домашно насилие е 080018676, а телефонът на Фондация "Асоциация Анимус" е 02/9835202. 

Целия разговор с Ани Торозова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Явор Иванов: Бедността е първата причина за бездомничеството

Явор Иванов, докторант в Софийския университет и преподавател в Българското неделно училище "Райна Княгиня" в Дъблин, Ирландия, коментира в ефира на предаването "Нашият ден" темата за бездомничеството и неговите причини. По думите му делът на хората, които доброволно избират живот без дом, е изключително малък. Макар подобни случаи да се срещат..

обновено на 13.08.25 в 12:16

Йорданската асоциация на завършилите български университети – партньор в бизнеса и в образованието

На 12 август се отбелязва Международният ден на младежта, приет с резолюция на ООН от 1999 година. Датата е посветена на диалога между младежите от различни култури, както и на обмена на опит между поколенията. В това издание на "Нашият ден" говорим именно за такъв диалог – постигнат с образование в България. От 60-те години на ХХ век до..

публикувано на 12.08.25 в 10:40

Ловеч празнува Международния ден на младежта с поредица от събития

На 12 август 2025 г. в Ловеч ще се проведе поредица от събития по повод Международния ден на младежта, посветени на активността, забавлението и изявата на младите хора. Празничната програма ще започне в 10:00 ч. на пл. "Екзарх Йосиф I" със състезание с велосипеди и тротинетки, като записването за участие ще започне в 09:30 ч. Участниците ще се..

публикувано на 12.08.25 в 10:07
Снимката е илюстративна

Ловците в действие!

Тази неделя ловно-рибарското предаване "И рибар съм, и ловец съм" бе посветено на откриването на ловния сезон. Водещите Асен Масларски и Росен Мирчев анализират заповедта, изпратена до регионалните дирекции по горите, държавните предприятия и ловни сдружения. Слушателите ще научат много и за предварителната подготовка на ловците, както и за..

публикувано на 11.08.25 в 16:00

Децата и дигиталната сигурност

Проектът "Дигитални деца" спечели първа награда за "Проект на годината 2024" на фондация "Лале". В "Нашият ден" разговаряме с Яна Алексиева , координатор на Националния център за безопасен интернет – за дигиталната сигурност на децата, ролята на възрастните и какви решения предлага награденият проект. Конкурсът "Проект на годината" –..

публикувано на 11.08.25 в 10:44