Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена и Павел Благеви изминаха 779 км на Камино, след като изкачиха Килиманджаро

"Покана за пътуване" очевидно е отправна точка за екстремни пътувания и изпитания на духа. Албена и Павел Благеви ни гостуваха, след като на възраст над 60 години изкачиха Килиманджаро. И дойдоха отново, след като вървяха 779 километра по Пътя на Камино за малко повече от месец. Запитах ги това ново предизвикателство ли е, или е душевен подтик.

Те вече заминаха за щата Юта, където живеят, но преди това дадоха интервю пред "Покана за пътуване" за предизвикателството на прага на тяхната 66-а годишнина.

Камино не е само духовен път, това е изпитание за близостта. Но Албена и Павел Благеви, които са заедно от гимназията, са го приели като още един начин за заздравянае на семейната връзка. Понеже в предишното включване споменаха, че трябва да отидеш по обяд в поклонническата спалня, за да си запазиш място за нощта, запитах "Ами ако е заета"? На какво разстояние е следващата? Оказва се, че може да има втора в същия град или друга на няколко километра.

Албена и Павел Благеви, които от 32 години живеят постоянно в Америка, не са почувствали несгоди по Ел Камино и са създали нови приятелства.

Пътешественици, вегани, химици със забележителна кариера, баба и дядо на трима внуци, запалени фотографи на природни красоти… Това са Албена и Павел Благеви, които в края на разказа си за Пътя на Камино споделят и каква е новата им цел. Но преди това описват уникална попътна среща с пеещи монахини.


Албена и Павел Благеви са вдъхновяващ пример как можеш да промениш живота си и да го тласнеш в нова, смислена посока след приключването на професионалната си кариера. При една от спирките станало дума за българска музика и моите събеседници разказали на останалите от групата за Лили Иванова. Когато я потърсили в спотифай, първата песен, на която попаднали, била "Камино". И те приели това за знак, че трябва да продължат по Пътя.

Снимки: Албена и Павел Благеви


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10