Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албена и Павел Благеви изминаха 779 км на Камино, след като изкачиха Килиманджаро

"Покана за пътуване" очевидно е отправна точка за екстремни пътувания и изпитания на духа. Албена и Павел Благеви ни гостуваха, след като на възраст над 60 години изкачиха Килиманджаро. И дойдоха отново, след като вървяха 779 километра по Пътя на Камино за малко повече от месец. Запитах ги това ново предизвикателство ли е, или е душевен подтик.

Те вече заминаха за щата Юта, където живеят, но преди това дадоха интервю пред "Покана за пътуване" за предизвикателството на прага на тяхната 66-а годишнина.

Камино не е само духовен път, това е изпитание за близостта. Но Албена и Павел Благеви, които са заедно от гимназията, са го приели като още един начин за заздравянае на семейната връзка. Понеже в предишното включване споменаха, че трябва да отидеш по обяд в поклонническата спалня, за да си запазиш място за нощта, запитах "Ами ако е заета"? На какво разстояние е следващата? Оказва се, че може да има втора в същия град или друга на няколко километра.

Албена и Павел Благеви, които от 32 години живеят постоянно в Америка, не са почувствали несгоди по Ел Камино и са създали нови приятелства.

Пътешественици, вегани, химици със забележителна кариера, баба и дядо на трима внуци, запалени фотографи на природни красоти… Това са Албена и Павел Благеви, които в края на разказа си за Пътя на Камино споделят и каква е новата им цел. Но преди това описват уникална попътна среща с пеещи монахини.


Албена и Павел Благеви са вдъхновяващ пример как можеш да промениш живота си и да го тласнеш в нова, смислена посока след приключването на професионалната си кариера. При една от спирките станало дума за българска музика и моите събеседници разказали на останалите от групата за Лили Иванова. Когато я потърсили в спотифай, първата песен, на която попаднали, била "Камино". И те приели това за знак, че трябва да продължат по Пътя.

Снимки: Албена и Павел Благеви


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24
Снимката е илюстративна.

Юношеството – възрастта на кризи и търсене на себе си

Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..

обновено на 21.05.25 в 09:54

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10