Истинска инвазия на български фирми ще има на 30 ноември в град Истанбул. Среща на български фирми на турска територия.
Какъв е потенциалът на българо-турските бизнес отношения и в кои сектори са най-интензивни?
“В продължение на вече почти две десетилетия българо-турските икономически и търговски отношения следват възходяща линия. Двустранната търговия достигна до внушителните 5 млрд. и 200 млн. евро миналата година. Това е много голям ръст.“, казва в ефира на “Нашият ден“ Бурхан Немутлу, председател на УС на Българо-турската търговско-индустриална камара:
Инвестициите на турските компании само в България в последните години са достигнали 2 млрд. и 500 млн. евро, което е много голяма цифра или много големи постижения между двете страни за последните 20 години. Най-големите инвестиции са в секторите за търговия със стъкла и порцелан.
Много важно е да кажа, че почти всички турски инвестиции в страната имат сериозен фактор в иновативните технологии с висока добавена стойност, произвежданите продукти са преобладаващо експортно ориентирани. По този начин се допринася съществено за постъпленията в България и за положителното търговско салдо“.
Колко турски фирми оперират в България?
“По последни данни, които има камарата, в Българи са регистрирани около 2200 фирми с турски капитал, от които 55 турски компании се открояват като значими инвеститори в България.
В Шумен за последните 5 години израснаха четири завода, като тези предприятия дават препитание на повече от 1000 души и промениха облика на целия регион“, посочва още той.
Една от знаковите инвестиции, демонстриращи възможностите набългаро-турските бизнес отношения е предприятието “Алкомет“ АД.
““Алкомет“ е компания с над 40-годишна история, новият етап от нейното развитие започва през 1999 г., когато беше приватизирана от турската фирма. В компанията настъпиха много процеси на промяна от този момент, само положителни. Тъй като фирмата “Алкомет“ е основен работодател в нашия регион, това се отрази и на състоянието на цялата община“, казва в ефира на “Нашият ден“ Нели Тончева, търговски директор и член на управителния съвет на фирмата “Алфа нет“ в Шумен и допълва:
Искам да споделя колко много направиха двамата турски инвеститора за фирмата. От тяхното приватизиране на компанията във фирмата са инвестирани над 180 млн. евро в оборудване и технологии, които поддържат имиджа и конкурентноспособността ни на световно ниво“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg