Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща на български фирми в Истанбул

Колко турски фирми оперират в България?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Истинска инвазия на български фирми ще има на 30 ноември в град Истанбул. Среща на български фирми на турска територия.

Какъв е потенциалът на българо-турските бизнес отношения и в кои сектори са най-интензивни?

“В продължение на вече почти две десетилетия българо-турските икономически и търговски отношения следват възходяща линия. Двустранната търговия достигна до внушителните 5 млрд. и 200 млн. евро миналата година. Това е много голям ръст.“, казва в ефира на “Нашият ден“ Бурхан Немутлу, председател на УС на Българо-турската търговско-индустриална камара:

Инвестициите на турските компании само в България в последните години са достигнали 2 млрд. и 500 млн. евро, което е много голяма цифра или много големи постижения между двете страни за последните 20 години. Най-големите инвестиции са в секторите за търговия със стъкла и порцелан.

Много важно е да кажа, че почти всички турски инвестиции в страната имат сериозен фактор в иновативните технологии с висока добавена стойност, произвежданите продукти са преобладаващо експортно ориентирани. По този начин се допринася съществено за постъпленията в България и за положителното търговско салдо“.

Колко турски фирми оперират в България?

“По последни данни, които има камарата, в Българи са регистрирани около 2200 фирми с турски капитал, от които 55 турски компании се открояват като значими инвеститори в България.

В Шумен за последните 5 години израснаха четири завода, като тези предприятия дават препитание на повече от 1000 души и промениха облика на целия регион“, посочва още той.

Една от знаковите инвестиции, демонстриращи възможностите набългаро-турските бизнес отношения е предприятието “Алкомет“ АД.

““Алкомет“ е компания с над 40-годишна история, новият етап от нейното развитие започва през 1999 г., когато беше приватизирана от турската фирма. В компанията настъпиха много процеси на промяна от този момент, само положителни. Тъй като фирмата “Алкомет“ е основен работодател в нашия регион, това се отрази и на състоянието на цялата община“, казва в ефира на “Нашият ден“ Нели Тончева, търговски директор и член на управителния съвет на фирмата “Алфа нет“ в Шумен и допълва:

Искам да споделя колко много направиха двамата турски инвеститора за фирмата. От тяхното приватизиране на компанията във фирмата са инвестирани над 180 млн. евро в оборудване и технологии, които поддържат имиджа и конкурентноспособността ни на световно ниво“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15