На 30-и ноември предстои премиерата на пиесата "В очакване на Годо" на сцената на театър лаборатория "Алма Алтер". Пиесата е в две действия и е написана от нобелиста Самюъл Бекет на френски език между 9 октомври 1948 и 29 януари 1949 г. и публикувана през 1952 г. в Париж от издателство Minui. След това пиесата е преведена от автора на английски. Режисьор на представлението е Пол Дженкинс. За пиесата на Самюел Бекет и за нощта на театрите в "Алма Алтер", разказва Петя Йосифова-Хънкинс, хореограф на театъра:
"Не за първи път в "Алма Алтер" експериментираме с идеята за чакане. Това е от най-сложните неща на сцената, от най-големите предизвикателства. Имаме богата програма абсурден театър в театъра през годините, това което Пол предлага като режисьор е нещо отвъд конвенционалното, нещо което отдавна чакаме. Чакането е екзистенция в пиесата. Състоянието на чакане е състояние на живеене. Не мисля, че чакането има хореография, чакането има език на тялото, говори посредством съществото на чисто физическо ниво."
С тази пиеса Бекет задава въпроса и дали чакането е мъчение или освобождение. Бекет борави с театъра на абсурда, а "Алма Алтер" има опит с работата върху неговия език. Входът за представлението е свободен.
"Виждали ли сте ги? Очакващи... търпеливо очакващи... докато ние бързаме около тях? Защо изглеждат сякаш нямат нищо? Какво притежават те, което ние не притежаваме? Бекет диагностицира болестта... но не предлага решение. Освен ако чакането не е мъчение... а освобождение?"
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg