Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Визуалното изкуство и танцът се срещат във "Виртуални тела"

13
Снимка: @360videodance

Проектът "Виртуални тела" представя избрани живописни и скулптурни произведения от постоянната експозиция в "Квадрат 500" през средствата на съвременния танц. Проектът обединява визуалното изкуство, танца и технологиите. Десет хореографи създават кратки танцови видеа, всяко от които е една вълнуваща и оригинална интерпретация на преживяното произведение през усещането на хореографа.

Посетителите на експозицията ще могат да се докоснат до тези своеобразни танцови "картини", като сканират с мобилните си устройства QR кодовете към всяка от тях. Аудио-визуалните интерпретации ще бъдат достъпни и в интернет. Това е идея, която се заражда отдавна в артистичния продуцент и режисьор Росен Михайлов:

"Това не е само свързано с използване конкретно на технологиите, а свързване и с картини и скулпторите в галерията и придаване на нещо ново като смисъл, което успяхме да осъществим в настоящата година. Дадохме право на всеки от артистите да избере кое произведение го вълнува. Единственото условие пред хореографите беше българските хореографи да правят хореографии по български произведения."

Росен Михайлов
Росен Михайлов като хореограф влиза в интерпретации по картината "Почивка" на Стоян Сотиров на фона на българска народна песен, която изиграва важна роля в професионалния път на Росен Михайлов:

"Основната идея беше, когато я видях тази картина ми напомни за неща, които са се случили в кариерата ми преди вече 25 години. За един дует с Олга Житухина, изключителен творец от Латвия. Обадих ѝ се и я попитах искаш ли отново да направим първия си дует, когато се събрахме решихме, че няма смисъл от това и не можем да се върнем назад във времето и картината ни тласна към нова посока. Специално направен аранжимент на песента "Полегнала е Тодора" имаме. Получи се много интимен акт на споделяне с хората, които ще имат възможност да го гледат."

Видео проектът "Виртуални видеа" ще остане в "Квадрат 500" за неопределено време. Това е най-новият творчески проект на танцова компания "Хетероподи", реализиран с партньорството на Националната галерия.


Екип на проекта:
• Артистичен продуцент и режисьор на видеата – Росен Михайлов
• Видео оператор/ фотограф – Цветан Игнатовски
• Музика и звукова среда – Александър Кипров-Син и Георги Ценов
• Координатор на проекта – Ники Михайлова
• Връзки с обществеността и социални медии – Яна Георгиева
• Консултант – Мартин Косташки, уредник в Националната галерия
Хореографи: Александра Манчева, Ангелина Гаврилова, Жана Пенчева, Мила Искренова, Росен Михайлов, Стефан Вучов, Стефани Ханджийска, Стефания Георгиева, Филип Миланов и Яница Атанасова.

Избрани произведения от постоянната експозиция на Национална галерия / "Квадрат 500":
• Голо тяло (1919) от Никола Ганушев
• Приготовление за бал (Пред огледалото, 1919) от Елена Карамихайлова
• Соломон и неговите жени (1921) от Жул Паскин
• Портрет на поетесата Дора Габе (1930) от Стефан Иванов
• Форми, откъсващи се от земята (1934) от Жорж Папазов
• Почивка (1936) от Стоян Сотиров
• На чешмата (1938) от Иван Фунев
• Марица (Алегория, 1948) от Асен Пейков
• Композиция – женска фигура II и III (1950-те) от Николай Абрашев
• Програма Емилия – серия А (до 1981) от Сашо Стоицов
• Композиция (1987) от Зиятин Нуриев

Снимки: ФС на ТК "Хетероподи"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41