Посолството на Република Хърватия в България се включва в тазгодишния проект „Изкуство за дипломация“ на художничката Петя Илиева. Той преобразява спирките на градския транспорт и ги превръща в изложбено пространство на културното и архитектурното наследство на държавите с дипломатическо представителство в България.
Жителите на София и нейните гости имат възможността да видят Хърватския народен театър на една от централните трамвайни спирки в столицата – площад „Света Неделя“.
Фотографията не е избрана случайно. Тя представлява една от културните връзки между Хърватия и България. Архитектите Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер, проектирали сградата на Хърватския народен театър, са проектирали и тази на Народния театър „Иван Вазов“.
Представянето на тази фотография на известния хърватски фотограф Марко Върдоляк е част от културната програма на Посолството на Хърватия в България по повод 30 години от установяването на дипломатически отношения между страните ни.
Ето какво сподели за „Нашият ден“ посланичката на Хърватия у нас Нейно Превъзходителство Ясна Огняновац:
“Мисля, че това е много ценен проект, защото прави града по- свеж, а хората, които чакат градския транспорт наистина се наслаждават на изкуство, на нещо красиво. Поздравявам художничката Петя Илиева, която е автор на идеята, както и Столична община за тяхната подкрепа.
Българската публика е много близка до хърватската. Особено в театралното пространство, независимо дали в Загреб или София.
В това си приличат нашите два народа. Ето защо мисля, че тази снимка ще бъде много въздействаща за хората тук и дори ще насърчи жителите на София да дойдат в Загреб. Особено сега, по време на Коледните празници, имаме страхотен коледен базар – един от най-добрите в света. Всички сте добре дошли!“.
На събитието присъства и художничката Петя Илиева и представители на Столична община- Трайчо Трайков, кмет на район Средец и Ирина Савина зам.-кмет в направление „Европейски политики, международни дейности и туризъм“.
На 15 декември предстои още едно събитие от програмата по повод 30 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Хърватия.
Четиримата саксофонисти от Квартет Папандопуло ще свирят в Националната музикална академия от 18:00 ч. напълно безплатно за българската публика.
А на 14 декември в камерната зала „Апостол Карамитев“ на Народния театър ще може да видим поетичен моноспектакъл, посветен на една от най-известните хърватски авторки - Весна Парун, представен от Загребско актьорско ателие в сътрудничество с театър ИТД. Началото на събитието е 19:30 часа.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg