Ние влизаме в различни социални роли, една от тях е себе си, поставен в работни обстоятелства. Как възприемам себе си в професионален контекст?
“Най-прекият отговор на този въпрос е тези, които се изисква да бъдем. Тези, които могат да спазват правилата и изискванията на работодателя. Това сме ние на работното място, но това е в много идеален вариант. Не винаги става така обаче, защото сме хора и защото личната мотивация е изключително важна.
Вие може да постъпите някъде на работа поради това, че се чувствате готов за нея, че сбъдвате вашата мечта, поради това, че избирате една среда, към която ще се чувствате принадлежни“, казва в ефира на “Нашият ден“ организационният психолог Полина Арнаудова.
Типове конфликти в работна среда...
“Като започнем от интраперсоналния конфликт, който водим вътре в себе си, между нашите персонални роли. Също и дисонансът, който се получава, с изискванията на работната среда. Или пък ние като част от група, която е в конфликт с друга група вътре в организацията. Други типове конфликти са такива, които настъпват по вертикалата в йерархията. Всичките тях преработваме на база личностни ценности“, посочва още тя.
Кои сме ние на работното място?
“Средата е изключително важна. Най-често става дума за ресурси, за дефицити, за можене и не можене и за желание да се заявиш. Най-често се говори за голямата претенция на работното място на човека, който може малко, но е много амбициозен, експресивен и умее да се заявява“, още тя в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звукови файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg