За четвърта поредна година фондация "Културни перспективи" дава възможност на младите таланти в България в пет области в изкуството, като предоставя възможност за кандидатстване за национална стипендия "С усилие към звездите". Националната стипендия "С усилие към звездите" е изградена като инструмент за растеж и развитие на млади таланти. Подкрепата, която всеки стипендиант получава в рамките на едногодишния цикъл, се развива в няколко направления – работа с ментор, осигуряване на бюджет, който покрива разходите за творчески проект, участие в годишен тематичен пърформанс в рамките на фестивала "Culturama".
Един от организаторите на събитията Елица Христова разказва повече в "Нашият ден":
Откриване на талантите
"Благодаря на БНР (наш медиен партньор), че за четвърта година ни подкрепя в откриването на млади таланти. Не е лесно да се открие талант – нужни са много работа и усилие. Има много талантливи млади хора у нас. Въпрос на желание е да ги открием."
Предишните издания
"Първото ни издание беше особено силно. Имаше много кандидатури. Имахме максимална подкрепа от наши приятели партньори и успяхме да стигнем до максимален брой млади хора. В някои категории имаше повече от 1 стипендиант. Тогава ментори бяха Недко Солаков, Красимира Стоянова, Галина Борисова, Явор Гърдев, Георги Господинов. Тези ментори работиха много отдадено през цялата година. Всички стипендианти бяха представени в рамките на фестивала "Culturama". Менторите продължават да работят с младите таланти и след това. Следващите години бяха малко по-трудни заради пандемията – но ние се гордеем, че успяхме да продължим. Винаги, каквото и да се случи, ние ще имаме избрани талантливи хора, те ще бъдат представени пред публика, ще участват в нашия ежегоден фестивал. Търсим следващите таланти."
Условия за участие
"Две условия има – таван на възрастта (до 30-годишна възраст), като няма долна граница, и изискването да са български граждани – те могат да живеят в чужбина, да се развиват другаде, но искаме да помогнем на български граждани. Най-важното условие обаче е да намерим ярки творци. Да бъде ярка личност, ярък творец с различен поглед. Може да бъде още в началото на пътя си – да не е много изявен, нито пък известен. Но трябва да се отличава от останалите и да има добър поглед как би искал да се развива напред. Има много млади хора, които притежават огромен талант, но нямат виждане за своето развитие напред. Идеята на стипендията е да им помогнем за това – да открием нови перспективи пред тези артисти. Ярки, различни, вдъхновени хора със смели решения, смели мечти и емоции – това са хора, които ни трябват."
Начин на кандидатстване
"Тази година е още по-подобрен начинът, по който се кандидатства. Това се случва изцяло онлайн през платформата "Culturama". Така хора от цяла България могат много лесно да подадат своите документи и да се представят по най-добрия начин."
Направления
"Няколко са направленията – визуални изкуства, литература, музика, танц, театър и пърформанс. От тази година има и направление дигитални изкуства – за първа година има стипендия в тази категория. Новото време и новите условия, в които творят артистите вече, и всички таланти в тази област ни провокираха да направим и такава стипендия. Т.е. вече са 6 направления."
Ментори и таланти
"Недко Солаков, Красимира Стоянова, Галина Борисова, Явор Гърдев, Георги Господинов – все имена, високо стоящи в българската и световната култура. Правдолюб Иванов и Капка Кацарова също са били наши ментори. Тази година е малко по-различно. Решихме първо да излъчим стипендиантите и след това да намерим най-подходящите за тях ментори. Във фокуса сега са нашите степендианти, а не менторите."
Елица Христова подчерта, че се обръща внимание на самия артист – какъв е творецът и какъв е неговият потенциал. До 25 декември може да се кандидатства на платформата "Culturama.art".
Чуйте повече подробности от звуковия файл.
Снимки – "Culturama"
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg