От 7 декември Гьоте-институт представя селекция от 3 легендарни филма от 30-те години на ХХ век. Това е време на политическо, социално, идеологическо напрежение в Германия. В годините на Ваймарската република Берлин става новата културна столица на Европа, а киноиндустрията на Германия привлича хора от цял свят.
Гьоте-институт кани кинозрителите да погледнат към обществените вълнения и сътресения от това време през перспективата на три филма – представители на различни жанрове и различни режисьорски подходи.
Програмата включва филмите: "Westfront 1918" от 1930 г., с режисьор Георг Вилхелм Пабст, който ще бъде представен от Александър Въчков, историк, художник, специалист по униформи, на 7 декември (сряда) от 18.30 часа;
"М" от 1931 г., с режисьор Фриц Ланг, представен от Светослав Драганов, режисьор и преподавател в НБУ на 10 декември (събота), 16.30 часа;
и "Kuhle Wampe, oder: Wem gehört die Welt?" от 1932 г., с режисьор Златан Дудов, представен от Александър Донев, кинокритик, режисьор, сценарист, преподавател в НАТФИЗ на 11 декември (неделя), 16.30 часа.
"За всеки филм е предвиден кратък увод, а след прожекцията се надяваме на дискусия. Всички филми са с български субтитри. Повече информация за билетите – ТУК", пишат организаторите.
В "Артефиф" Елизабета Зайкова, културен мениджър в Гьоте-институт България, и организатор на кинопанорамата "3 от 30-те" представи събитието.
Чуйте разговора с Елизабета Зайкова.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg