Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев:

Нужно е цялостно преформулиране на стратегията за детско здравеопазване

Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

На 6 декември 2022 г. на експертна среща в Народното събрание, организирана от депутати от "Демократична България“, бяха обсъдени стратегическите цели на проекта за Държавна детска болница и изискванията, които ще бъдат заложени в заданието за изграждането ѝ. Без анализ на нуждите за следващите 30 години няма как да се направи качествено задание за проектиране на бъдещата Национална детска болница.

"Истината е, че трябва да знаем какво искаме да постигнем със строежа на болницата, т.е. това е един много по стратегически въпрос, който изисква, първо, да направим проекция напред във времето, тъй като самото построяване ще отнеме няколко години“, коментира в "Нашият ден“ д-р Александър Симидчиев, зам.-председател на комисията по здравеопазване в Народното събрание, депутат от “Демократична България“.

Според него, за да се направи национален проект, той трябва да обслужва детското здравеопазване като цяло. Той не може да бъде изолиран в една сграда, а трябва да има цялостна концепция за това как трябва да функционира детското здравеопазване. Трябва да има ясна философия как да бъде изградено детското здравеопазване и чак тогава да се пристъпи към строежа на някаква сграда.

"Ако за анализ на нуждите  се счита мнението на няколко човека, се получава така, че болницата трябва да има 500 легла, трябва да има 17 операционни и какво ли още не. Реалните нужди могат да бъдат различни в зависимост от това първо колко деца ще се обслужват. В България хоспитализацията на деца достигат до 30%, а в страните на ЕС е от 3% до 4%“, посочва д-р Симидчиев.

И допълва, че тази болница трябва да бъде от най-високо ниво, т.нар. "трето ниво на компетентност", където трябва да има суперинтензивна концентрация на апаратура, на медикаментозни средства, на компетентност. Тази болница да бъде интегрирана както с обучителния процес, за да може да подготвят кадрите за педиатрията в бъдещите 20-30 години, но и с реалното протичане на педиатричната грижа в България.

Стратегията на здравеопазването трябва да се преформулира от болелечение към здравеопазване. Когато има ефективна профилактика, ще намалее броят на болните и от там парите, които се отделят за здраве, ще стигат.

"Ние имаме нужда от преформулиране на стратегията за детското здравеопазване. Един от тези компоненти е върхът на пирамидата, който условно можем да наречем Национална детска болница", казва д-р Симидчиев.

До края на следващата седмица всички участници, които взеха участие в експертната среща, трябва да изпратят мнения и становища. След което ще се разработи задание, което ще бъде изпратено към МЗ. От своя страна здравното ведомство, ще има година и половина да работи върху направените предложения. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елмира Нешева

За живота в Розовата къща без стигма

"Не е нужно хората да са трезви или да са спрели наркотиците, за да заслужават храна, подслон и мило отношение". Такава е философията на "Розовата къща" – нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол. В къщата хората получават храна, дрехи и всякаква помощ, от която се нуждаят, докато на местата, където те се събират,..

публикувано на 27.11.25 в 13:25

На България са нужни спешни мерки в климатичната адаптация

Екстремните метеорологични и климатични явления са причинили икономически загуби на активи, оценявани на 822 млрд. евро за периода 1980-2024 г. в Европейския съюз, като над 208 млрд. евро (25 %) от тях са настъпили между 2021 и 2024 г. Анализите на Европейската агенция по околна среда показват, че икономическите загуби се увеличават всяка..

публикувано на 27.11.25 в 09:38
Покана за изложбата

Новата експозиция в НВИМ показва войната през гледната точка на творците

На 27 ноември (четвъртък) – забравения Ден на победите, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей на ул. "Черковна" 92 в София ще бъде открита изложбата "Войната и творците. Пътят през мрака". Тя представлява аудио-визуално пътешествие, в което войната е представена през очите на творците – художници, писатели, фотографи, които са..

публикувано на 27.11.25 в 08:21

Социалните мрежи и децата: нуждата от регулация според д-р Кайрякова

През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..

обновено на 26.11.25 в 14:12

Адв. д-р Мария Петрова: Няма риск решение за ТЕЛК, което е влязло в сила, да бъде обжалвано

На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров.  Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..

публикувано на 26.11.25 в 11:43